Cytologia w Łodzi – ile kosztuje i gdzie ją zrobić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

Cytologia w Łodzi – ile kosztuje i gdzie ją zrobić? - Zdjęcie główne

Cytologia w Łodzi | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Badanie cytologiczne to jedno z podstawowych badań przesiewowych, które powinno być regularnie wykonywane u kobiet w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Cytologia jest bezbolesna, trwa krótko, a do jej przeprowadzenia nie jest wymagane skierowanie. Ile razy w roku kobieta powinna poddawać się temu badaniu? Jak się do niego przygotować, w jaki sposób wygląda cała procedura i ile kosztuje badanie cytologiczne wykonywane w prywatnym gabinecie?

Czym jest cytologia i w jakim celu się ją wykonuje?

Cytologia jest badaniem przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy, które pozwala na wykrycie nieprawidłowości zachodzących w komórkach obecnych na tarczy szyjki macicy, a także w kanale szyjki macicy. Nieprawidłowości te mogą świadczyć o zmianach „przedrakowych” lub o obecności nowotworu. Należy jednak pamiętać, że cytologia sama w sobie nie jest badaniem diagnostycznym (na jej podstawie nie można jednoznacznie postawić diagnozy raka szyjki macicy), a jedynie przesiewowym. W praktyce oznacza to, że nieprawidłowy wynik cytologii nie jest „wyrokiem”, tylko podstawą do przeprowadzenia dalszej, pogłębionej diagnostyki, obejmującej między innymi kolposkopię, pobranie biopsji oraz analizę histopatologiczną tkanek.

Obecnie w gabinetach ginekologicznych można poddać się dwóm rodzajom badania:

  • cytologii konwencjonalnej, nieco mniej czułej (ale nadal doskonale spełniającej rolę profilaktyczną), polegającej na pobraniu materiału na szkiełko laboratoryjne i utrwaleniu próbki roztworem etanolu;
  • cytologii płynnej (skrótowo określanej jako cytologia LBC, od jej angielskiej nazwy – Liquid-based cytology), która jest nieco bardziej czuła niż cytologia konwencjonalna, ale jednocześnie również droższa (i nie podlega refundacji). W tym przypadku próbkę umieszcza się w podłożu płynnym, zabezpieczającym komórki przed uszkodzeniem.
 

Przygotowanie do cytologii – najważniejsze zasady

W związku z możliwością zanieczyszczenia pobieranej do badania cytologicznego próbki krwią czy bakteriami, a także z ryzykiem zafałszowania wyniku, pacjentka powinna:

  • stawić się na badanie cytologiczne nie wcześniej niż 4 dni po zakończeniu miesiączki oraz nie później niż 4 dni przed jej rozpoczęciem;
  • unikać irygacji pochwy, wkładania do niej tamponów, globulek i innych leków – na co najmniej 24 godziny przed badaniem (o ile lekarz nie zaleci inaczej);
  • zrezygnować ze zbliżeń na co najmniej 24 godziny przed terminem badania;
  • zrezygnować z badania ginekologicznego przez pochwę (w tym z przeprowadzenia USG transwaginalnego) również na 24 godziny przed cytologią.
Oprócz powyższych zaleceń, w przypadku rozpoznania u pacjentki infekcji intymnej (niezależnie od tego, czy jest to zakażenie wirusowe, grzybicze czy bakteryjne), termin pobrania cytologii należy przełożyć do czasu wyleczenia infekcji i ustąpienia jej objawów.

Jak przebiega badanie cytologiczne?

Tak, jak zostało to już wspomniane, pobranie cytologii jest szybkie i bezbolesne. Pacjentka zajmuje standardową pozycję do badania na fotelu ginekologicznym, umieszczając rozchylone nogi w podporach. Lekarz, przy pomocy wziernika, rozchyla ściany pochwy, by uzyskać jak najlepszy dostęp do szyjki macicy. Cytologia pobierana jest za pomocą szczoteczki z elastycznym włosiem z tworzywa sztucznego, której końcówką specjalista „zbiera” komórki z tarczy szyjki macicy oraz z jej kanału. Po pobraniu lekarz zabezpiecza próbkę, a pacjentka może się ubrać (lub, jeśli jest to konieczne – wykonywane jest dalsze badanie ginekologIle kosztuje cytologia prywatnie? Gdzie wykonać ją w Łodzi?

Cytologia jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy. Z bezpłatnego badania może skorzystać każda kobieta w przedziale wiekowym od 25 do 59 roku życia, natomiast przeprowadzenie cytologii „na NFZ” przysługuje zdrowym paniom (z nieobciążonym wywiadem rodzinnym w kierunku nowotworów kobiecych) jedynie raz na 3 lata. Specjaliści zalecają jednak wykonywanie tego badania przynajmniej raz do roku, ponieważ na przestrzeni 12 miesięcy można skutecznie wychwycić niepokojące zmiany na ich wczesnym etapie rozwoju.

Osoby, które chciałyby wykonywać omawiane badanie co roku, mogą skorzystać z oferty prywatnej. Cytologia w Łodzi jest pobierana w różnych placówkach – w tym w przychodniach Salve, które wyróżniają się szeroką dostępnością terminów badań oraz konsultacji lekarskich, a także wygodnym systemem rejestracji wizyt on-line. Cena badania cytologicznego może wahać się od 50 do nawet 150 złotych, natomiast decydując się na wykonanie go w Salve nie zapłacisz więcej, niż 70-80 złotych. Więcej dowiesz się tutaj: https://salve.pl/badania/cytologia,13756

 

– Artykuł sponsorowany

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy