Reklama

Bałuty straciły dwa oddziały szpitalne, a nowa placówka w ich miejsce nie powstanie

Autor:
M.B.
2019-07-11 06:43

Nie udało się stworzyć nowego miejskiego Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego na Julianowie. Projekt przepadł w konkursie NFZ. W trudnej sytuacji znaleźli się seniorzy, którzy stracili tym samym dwa oddziały szpitalne, które do tej pory mieściły się w tamtej lokalizacji. 

Centrum Rehabilitacji przy Przyrodniczej (fot. UMŁ) Centrum Rehabilitacji przy Przyrodniczej (fot. UMŁ)

Do tej pory mieszczący się przy ulicy Przyrodniczej szpital dr. H. Jordana posiadał m.in. dwa oddziały specjalizujące się w geriatrii i internie. Gros pacjentów stanowili tam ludzie starsi. Niestety oddziały z końcem czerwca zostały zamknięte, a pacjenci przeniesieni do placówki przy ulicy Milionowej. Powodem likwidacji, jak zapewniali przedstawiciele miasta, miało być utworzenie w tym miejscu Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego, który miał wchodzić w skład Miejskiego Centrum Opieki nad Seniorami. Informacje na ten temat pojawiły się na początku marca tego roku, kiedy przy Przyrodniczej otwierano Dom Dziennego Pobytu dla seniorów oraz Centrum Rehabilitacji.

- Chcemy stworzyć przestrzeń do opieki długoterminowej. Nasze interny przenosimy na Milionową, tam też jest lepsze zabezpieczenie medyczne. W sumie jakby zliczyć liczbę łóżek, to my ją zwiększamy tak naprawdę. 70 łóżek interny zamieniamy na 70 łóżek zakładu opiekuńczo leczniczego i zakładu pielęgnacyjno-leczniczego. I jeszcze dodamy łóżka na Milionowej - tłumaczył z kolei pod koniec maja wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek

Przystąpiono do konkursu organizowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Niestety projekt ZOL-u nie zdobył wystarczającej liczby punktów. Konkurencyjne placówki, który wyprzedziły Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera (w skład którego wchodzi szpital H. Jordana) posiadały znacznie większe doświadczenie w leczeniu pacjentów, a to jest przez Fundusz szczególnie premiowane. Na powstanie nowej placówki nie ma zatem pieniędzy. Istnieje możliwość odwołania się od decyzji NFZ.

Zakład Opiekuńczo - Leczniczy miał rozpocząć działalność od 1 września 2019 i oferować pomoc 35 pacjentom. Równocześnie planowano także w tym samym miejscu otworzyć Zakład Pielęgnacyjno - Opiekuńczy, który miał zainaugurować działalność 1 stycznia 2020.

Ostatecznie przy ulicy Przyrodniczej nie ma ani oddziałów geriatrii i interny, ani Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego. W tej chwili czekamy na decyzję miasta, co dalej z planowanymi placówkami medycznymi.

Źródło: Radio Łódź / UMŁ

Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4043
Reklama
Reklama
0.20473504066467