Reklama

W Łodzi nadal będą naprawiać wojskowe śmigłowce. Tym razem te nowe

Autor:
M.B.
2020-01-10 15:12

Łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 na podstawie wynegocjowanej przez MON umowy offsetowej z włoską firmą Leonardo będą serwisować i zapewniać obsługę techniczną morskich i ratowniczych śmigłowców AW 101 zakupionych przez Polskę w kwietniu 2019 roku. 

Podpisanie umów w WZL w Łodzi 8 stycznia (fot. MON) Podpisanie umów w WZL w Łodzi 8 stycznia (fot. MON)

Podpisanie umów związanych z wykonaniem zobowiązań offsetowych miało miejsce w środę, 8 stycznia na terenie Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 w Łodzi. Przedstawiciele WZL oraz Politechniki Gdańskiej podpisali niezbędne dokumenty, które zapewnią realizację umowy offsetowej zawartej przez Ministerstwo Obrony Narodowej z włoskim koncernem Leonardo w kwietniu 2019 roku.

Polska kupiła 4 śmigłowce AW101 (w wersji do zwalczania okrętów podwodnych i ratownictwa morskiego). Umowa offsetowa opiewa na 395,9 mln złotych, a jej drugim beneficjentem została właśnie Politechnika Gdańska. W należącym do uczelni Centrum Morskich Technologii Militarnych będą opracowywane projekty rozwojowe oraz wdrażane wsparcie dla specjalistycznych badań.

Jaka rola przypadła zakładom z Łodzi?

Zgodnie z zapisami offsetu zakupione śmigłowce będą serwisowane i naprawiane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1. Włosi zobowiązali się także do zapewnienia wsparcia technicznego w ciągu pierwszych 10 lat eksploatacji maszyn.

Do tej pory łódzkie zakłady serwisowały i naprawiały radzieckie śmigłowce znajdujące się na wyposażeniu polskiej armii. Obsługiwały także zlecenia eksportowe oraz zamówienia dla zagranicznych partnerów biznesowych. Jak zapewniają władze spółki, jest ona gotowa na zrealizowanie zadań z zakresu obsługi technicznej AW101.

- Umowy pozwolą nam na prowadzenie czynności serwisowych zakupionych śmigłowców oraz pozyskanie technologii i know-how związanych z ich obsługą techniczną. WZL-1 S.A. są spółką kompletną, spełniającą najwyższe standardy jakości (posiadającą międzynarodowy certyfikat AS 9100), otwartą na nowe wyzwania, ze świetnie wyszkoloną kadrą, która stanowi najważniejszą wartość gwarantującą realizację niniejszego przedsięwzięcia – powiedział Marcin Nocuń, prezes zarządu Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A

Offset to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także transfer technologii. Zgodnie z zapisami umowy w WZL powstanie m.in. licencjonowane Centrum Wsparcia Eksploatacji Śmigłowców. Duża część kompetencji, zwłaszcza dotyczących obsługi technicznej, serwisów i napraw dostarczonych w przyszłości maszyn, zostanie przekazana do polskich podmiotów. To oznacza, że w Łodzi będą wykorzystywane najnowsze technologie wojskowe.

Śmigłowce AW 101 były wykorzystywane m.in. na Bałkanach, w Afganistanie i Iraku oraz podczas misji przeciwko piratom u wybrzeży Somalii.

Źródło: Rp.pl / MON / WZL

Polecamy: A jednak! Airbus Helicopters otworzy pod Łodzią nowe centrum testowe

Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4010
Reklama
Reklama
0.20760607719421