Zatrudnienie spada, wynagrodzenia również. Czy to początek kryzysu?

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-11-22 14:33

Póki co, tendencja jest łagodna; odnotowuje się nieco słabsze zatrudnienie i niższy wzrost płac, ale sytuacja na rynku pracy ewidentnie ulega pogorszeniu – taki obraz rysuje się z danych analityków Spotdata.pl.

Analitycy sygnalizują stopniowy spadek dynamik zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce. / Zdjęcie ilustracyjne: Freepik.com Analitycy sygnalizują stopniowy spadek dynamik zatrudnienia i wynagrodzeń w Polsce. / Zdjęcie ilustracyjne: Freepik.com

W samym październiku aż o 3 tys. osób w stosunku do września spadło zatrudnienie w tzw. sektorze przedsiębiorstw (firmy niefinansowe z zatrudnieniem powyżej 9 osób). To już trzeci miesiąc spadków z rzędu, zauważają eksperci Spotdata.pl.

Spadek dynamiki na rynku pracy

Do 2,5 proc. (z 2,6 proc. notowanych we wrześniu) spadła w październiku roczna dynamika zatrudnienia. Negatywna tendencja utrzymuje się od połowy ubiegłego roku. Obniżyła się również roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia - z 6,6 do 5,9 proc. W obu przypadkach realne dane okazały się słabsze od prognozowanych.

Ignacy Morawski, założyciel Spotdata.pl, zwraca uwagę na niepokojący, jego zdaniem, spadek indeksów koniunktury dotyczących planów rekrutacyjnych firm. „(...) twarde dane opisywane tam zjawiska potwierdzają. Inna sprawa, że nie za bardzo jest kogo zatrudniać przy rekordowo niskim bezrobociu. Wszystko to wpisuje się w obraz hamującej gospodarki. Nie z piskiem opon, ale hamującej”ocenia Morawski.

Okazuje się jednak, że słabsze dane za ostatni okres i tak należą do bardzo dobrych w kontekście średnich historycznych. Niemniej, analitycy zauważają, że stopniowy spadek dynamik zatrudnienia i wynagrodzeń rzutuje na słabszy popyt w gospodarce, a to wpływa negatywnie na kondycję firm.

Źródło: Bankier.pl / Spotdata.pl

0.13505792617798