Reklama

Klimatyzacja i globalne ocieplenie. Dokąd to zmierza?

Autor:
K.K.
2019-08-19 07:14

Zasoby energetyczne zużywane przez biurową klimatyzację, która ochładza Polaków tego lata, w dużej mierze pochodzą z paliw kopalnych. One natomiast źle wpływają na środowisko, przyczyniając się do globalnego ocieplenia.

Klimatyzacja zużywa bardzo dużo energii, fot. Pixabay Klimatyzacja zużywa bardzo dużo energii, fot. Pixabay

Do 2040 roku globalna konsumpcja energii ma zwiększyć się o 28 procent. Katastrofie energetycznej mogą zapobiec Odnawialne Źródła Energii, tzw. OZE, które są coraz częściej wykorzystywane przez firmy.

–Temperatury panujące tego lata niewątpliwie niejednemu uświadomiły, że globalne ocieplenie to poważny problem – komentuje Michał Ajchel, wiceprezes rynku energetyki w Schneider Electric. – Rozwój technologiczny w XXI wieku zadziwia nas wszystkich. Ludzkość idzie do przodu, jednocześnie zużywając coraz więcej energii na innowacje.

Paliwa kopalne służące do wytwarzania energii mają zastosowanie wszędzie: elektryczność, ogrzewanie, chłodzenie czy transport. Jednocześnie coraz bardziej przyczyniają się do zwiększenia efektu cieplarnianego. Według naukowców, aby uniknąć wzrostu globalnej temperatury do poziomu ponad 2 st. Celsjusza, należałoby całkowicie porzucić korzystanie z paliw kopalnianych.

Przez ostatnie 10 lat energia słoneczna, geotermalna, wodna czy wiatru, a także biopaliwa i wiele innych źródeł energii odnawialnej zaczęły być coraz częściej wykorzystywane. O ile z paliwami kopalnymi wiąże się cały proces wydobywania i obróbki, o tyle w przypadku czystej energii mamy do czynienia praktycznie tylko z technologią. A tak jak w przypadku każdej technologii, tak i tutaj wraz ze wzrostem popytu i efektywności produktu – spadają koszty korzystania z niego. Eksperci przewidują, że do 2020 roku wszystkie technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii będą kosztowały tyle samo, ile obróbka paliw kopalnych.

Źródło: Schneider Electric

Reklama
Reklama
Reklama