Reklama

Pośrednik finansowy – wróg czy przyjaciel?

2019-09-02 09:55 Aktualizacja:

Pośrednictwo raczej nikomu nie kojarzy się dobrze. Jeszcze większą trwogę wzbudza połączenie tego rodzaju usługi z kwestiami finansowymi. Niemniej tak właśnie narodził się zawód pośrednika finansowego, który – jak mówią niektórzy – może być albo uwielbiany, albo nienawidzony.

Dzisiaj przyjrzymy się temu, czy korzystanie z usług eksperta w tej dziedzinie jest dobrym wyborem, czy może lepiej jest o sprawy swojego portfela dbać samodzielnie. Partnerem artykułu jest pośrednik finansowy Expander.

Kim są pośrednicy finansowi?

Pośrednikiem finansowym nazywa się każdą osobę lub firmę, które świadczą usługi pośredniczenia w dowolnych operacjach na środkach pieniężnych. Na pośrednictwo można zdecydować się, planując kredyt, szukając optymalnego sposobu na inwestycję, grając na giełdzie czy nawet wykonując zwykły przelew.

Czy każdy może proponować tego rodzaju usługi?

I tak, i nie. Z jednej strony wrota pośrednictwa otwarte są dla każdego, natomiast z drugiej – aby uzyskać stosowną licencję, należy wykazać się dyplomem ukończenia studiów wyższych z zakresu prawa lub ekonomii, bądź zdać jeden z oficjalnych egzaminów.

Zalety korzystania z usług pośredników

Korzystanie z usług pośredników ma co najmniej kilka zalet. Najważniejszą z nich jest możliwość poznania interesujących nas zagadnień niemal od środka, od fachowej strony. Jednym z obowiązków osoby pracującej w opisywanym zawodzie jest bowiem informowanie klientów o kwestiach, które ich nurtują. Mając odpowiednią wiedzę, w przyszłości można z większą swobodą poruszać się po rynku finansowym.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść pośrednictwa jest możliwość... zaoszczędzenia pieniędzy. Wynika to przede wszystkim z doświadczenia specjalisty, który powinien umieć doradzić najlepsze rozwiązanie, a także z faktu, że wielu ekspertów współpracuje z placówkami bankowymi, mogąc zaoferować preferencyjne warunki np. kredytu. Warto również wiedzieć, że pośrednicy nie biorą za swoją pracę wynagrodzenia bezpośrednio od klienta. Opłacenie prowizji jest obowiązkiem banku, który wypłaca honorarium po podpisaniu umowy.

Wady pośrednictwa finansowego

Jedną z największych wad pośrednictwa jest możliwość trafienia na nieetycznego specjalistę. Co to oznacza? Jak już wspomnieliśmy, w tym zawodzie partnerstwo z instytucjami bankowymi nie należy do rzadkości. W takim przypadku nie trudno jest o wątpliwości związane ze słusznością wskazywanego przez pośrednika rozwiązania. Zawsze powinno się więc korzystać z usług ekspertów, którzy mogą pochwalić się wiarygodnymi referencjami.

Dla niektórych osób odstraszająca może być również kwestia wglądu obcej osoby do osobistych finansów klienta. W takim momencie nie pozostaje nic innego, jak przyjąć, że mamy do czynienia z profesjonalistą kierującym się zasadami swojego zawodu.

Podsumowanie

Mimo, iż pośrednictwo finansowe nie cieszy się ogromną popularnością, warto z niego skorzystać – spotkanie z ekspertem nie jest przecież zobowiązujące, a kilka spraw może rozjaśnić.

Reklama
Reklama
Reklama