Brak leków w aptekach. Problem jest złożony

Autor:
Marcin Kluczyński
2019-07-10 08:06 Aktualizacja: 2019-07-10

Preparaty na nadciśnienie, astmę, choroby tarczycy, alergię czy cukrzycę - zaczyna brakować również leków onkologicznych, a także neurologicznych - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych - alarmuje Naczelna Rada Aptekarska. / Fot. freepik Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych - alarmuje Naczelna Rada Aptekarska. / Fot. freepik

List do Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie skierowała w poniedziałek Naczelna Rada Aptekarska, która alarmuje, że tak źle jeszcze nie było, w całym kraju brak lekarstw.

"Początkowo problem dotyczył niemal wyłącznie drogich leków oryginalnych, jednakże na chwilę obecną zaczyna również brakować popularnych leków generycznych. Niemal każdy z nich miesięcznie stosuje od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy pacjentów"czytamy w liście NRA do resortu zdrowia.

Resort Zdrowia uspokaja

W odpowiedzi na apel Naczelnej Rady Aptekarskiej, wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekonuje, że MZ prowadzi rozmowy z producentami, zaś dostępność wielu produktów ma poprawić się już wkrótce. Jak zapewnia Miłkowski, resort "codziennie pracuje nad tym, by dostępność leków była jak najlepsza".

Złożoność problemu

Dziennik GP wskazuje jednak, że problem dostępności leków w Polsce jest złożony, a wynika m.in. z procederu nielegalnego wywożenia ich poza granice naszego kraju. Ponadto, gazeta wskazuje na sytuację uzależnienia wytwarzania lekarstw od produkowanych w Chinach substancji czynnych. Innym problemem okazuje się dyrektywa wydłużająca przerwy w dostawach, ale też system dystrybucji leków przez producentów.

Wydłużające procedury

Jak wyjaśnia w serwisie farmacja.pl Łukasz Waligórski, redaktor naczelny portalu mgr.farm., „obowiązująca od 9 lutego dyrektywa fałszywkowa i serializacja, wydłuża przerwy w dostawach leków. Całe serie leków nie mogą być zwolnione do obrotu, dopóki do europejskiego hubu nie zostaną przekazane wszystkie kody serializacyjne”.

Przez to wszystko polskim pacjentom brakuje 500 leków, w tym preparatów na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę, alergię czy cukrzycę. Zaczyna brakować również leków onkologicznych, a także neurologicznych.

Źródło: Business Insider Polska / farmacja.pl