reklama
reklama

Czwartek z historią: Palmiarnia. Najcieplejsze i najbardziej egzotyczne miejsce w Łodzi. Archiwalne zdjęcia

Opublikowano:
Autor:

Czwartek z historią: Palmiarnia. Najcieplejsze i najbardziej egzotyczne miejsce w Łodzi. Archiwalne zdjęcia - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Łodzi To jedna z najnowocześniejszych w Europie palmiarni i jeden z najciekawszych budynków w Łodzi. Została założona w 1956 roku. Zobaczcie, to miejsce na archiwalnych zdjęciach.
reklama

W tym najstarszym łódzkim Parku Źródliska możemy odnaleźć miejsce pełne ciepła i niezwykłej egzotyki. Tu przez cały rok możemy, choć na chwilę przenieść się do ciepłych stref klimatycznych. To na pewno najcieplejsze, ale też najbardziej różnorodne miejsce w naszym mieście. Jaka jest jego historia? 

Palmiarnia w Łodzi. Tak trafiły do niej najbardziej cenne okazy

Co ciekawe, historia kolekcji roślin egzotycznych Palmiarni Ogrodu Botanicznego w Łodzi jest znacznie starsza od historii samego obiektu. Jak już wcześniej tłumaczyła Dorota Mańkowska, naczelnik Ogrodu Botanicznego w Łodzi, najstarsze rośliny znajdujące się w kolekcji, trafiły do Łodzi najprawdopodobniej już w drugiej połowie XIX w. Do roślin tych należały m.in. palmy, które do tej chwili możemy podziwiać w tym niezwykłym całorocznym ogrodzie. Były one ozdobą oranżerii carskich urzędników oraz łódzkich fabrykantów, którzy zgodnie z ówczesną modą prześcigali się w ich kolekcjonowaniu. 

Miasto pierwsze rośliny egzotyczne przejęło w momencie wybuchu I Wojny Światowej, kiedy to w 1914 r. carscy urzędnicy, uciekając przed armią niemiecką, oddawali na przechowanie do szklarni miejskich swoje najcenniejsze okazy, licząc na rychły powrót do Łodzi. Wśród nich znalazły się m.in. wspomniane wcześniej okazałe palmy, które po zakończeniu wojny nieodebrane przez byłych właścicieli przejął Zarząd Miasta Łodzi. Rośliny te początkowo przechowywane były w szklarniach znajdujących się w Parku Staszica.

Jak informuje pani naczelnik, wówczas mieściły się tam bez trudu, ponieważ miały one około 2 m wysokości, a ich wiek szacowano na 30–50 lat. W 1925 r. Wydział Plantacji Miejskich przeniósł stale powiększającą się kolekcję roślin do budynku byłej stołówki dla bezrobotnych, który wybudowano w 1914 r. w Parku Źródliska I w celach wojskowych.

Przetrwały dzięki uporowi ogrodników

W kolejnych latach zbiory ogrodu się powiększały, a dzięki uporowi i poświęceniu łódzkich ogrodników przetrwały mimo trudnych warunków, w jakich przebywały. Udało się je również ochronić przed okupantem w czasie II wojny światowej. 

Jednak w latach powojennych, by zapewnić im prawidłowe warunki i możliwość rozrostu trzeba było podjąć decyzję o podwyższeniu budynku byłej stołówki dla bezrobotnych. Jak dowiadujemy się ze strony łódzkiego magistratu, pierwsza przebudowa budynku miała miejsce w 1955 r. Po zakończeniu prac budowlanych i zagłębieniu w grunt donic z najwyższymi roślinami, 1 września 1956 r. po raz pierwszy kolekcja udostępniona została zwiedzającym. W 1959 r. Palmiarnię włączono do Ogrodu Botanicznego, co zapewniało lepszą opiekę merytoryczną nad kolekcją i możliwość jej dalszego rozwoju.

Kolejna przebudowa Palmiarni miała miejsce w 1970 r., kiedy to ponownie podwyższono budynki oraz przeszklono ich górną kondygnację. Kolejną modernizację Palmiarni zakończono w 2003 r. Wkrótce miejsce to przejdzie kolejną modernizację.  

Obecnie powierzchnia ekspozycyjna Palmiarni wynosi 1100 mkw. i składa się z trzech pawilonów wystawowych, przeznaczonych dla roślin o odmiennych wymaganiach klimatycznych.

Dziś kolekcja roślin egzotycznych Ogrodu Botanicznego liczy około 2500 taksonów. Najstarszymi roślinami w kolekcji są: Araucaria bidwillii oraz palmy liczące ponad 130 lat i osiągające około 18 m wysokości, do których należą: Areca baueri, Howea forsterana, Phoenix dactylifera, Phoenix canariensis i Trachycarpus fortunei.

(Źródło: UM w Łodzi)

 

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama