reklama
reklama

Czwartek z historią: Tę fabrykę pamiętają tylko najstarsi łodzianie. Ci młodsi chodzą tu do Lidla

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Czwartek z historią: Tę fabrykę pamiętają tylko najstarsi łodzianie. Ci młodsi chodzą tu do Lidla - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
10
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia ŁodziZakłady Pafino były usytyowanie przy ulicy Dąbrowskiego 21. Dziś nie ma po nich śladu.
reklama

Nawet rodowici łodzianie pytani o Zakłady Pafino, przyznają, że nie wiedzą, o co chodzi i pytają, czym się one zajmowały. Tylko najstarsi mieszkańcy mogą jeszcze powiedzieć kilka słów o tym miejscu. 

Pafino na Dąbrowskiego? Nie, tam jest Lidl

O Pafino nie znajdziemy również zbyt wielu informacji w internecie. Na stronie Miastograf, gdzie zamieszczane są archiwalne zdjęcia Łodzi, znalazła się krótka notatka o zakładach dziewiarskich. Jak czytamy: Nieistniejące już Zakłady Pafino na ul. Dąbrowskiego zostały wyburzone w 2004 roku, pomimo wpisu do Gminnej Ewidencji Zabytków. W skład zabudowań wchodziła wieża wodna, komin i zabudowa fabryczna. Forma wieży wodnej była dość specyficzna, tworzyła charakterystyczny element krajobrazu skrzyżowania ulicy Kilińskiego i Dąbrowskiego, wraz z budynkami zajezdni tramwajowej „Dąbrowskiego” oraz ceglaną zabudową zajezdni autobusowej, również już nieistniejącymi.

reklama

Po wyburzeniu zakładów inwestor wybudował tam centrum handlowo-przemysłowe. Obecnie jest tam, m.in. Lidl i to właśnie z tym dyskontem kojarzy się łodzianom to miejsce. Mało kto wie, że tam, gdzie dziś jest parking, mieściły się zabudowania zakładów.  Na przeciwległym rogu stał ciąg domów mieszkalnych z lat 1910–1925. Były one usytuowane bardzo blisko jezdni, dlatego pozostawało mało miejsca na chodnik. 

Zakłady oraz zajezdnia autobusowa sprawiły, że w latach międzywojennych znaczenie leżącej na peryferiach Łodzi ulicy Dąbrowskiego, znacznie wzrosło. W kronikach miasta zapisano: Minęły czasy, kiedy z drzemki budził ją tylko na krótko turkot przejeżdżających wozów z cegłą lub węglem. W 1928 roku na obszernym terenie położonym u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Kilińskiego stanęły zabudowania drugiej w Łodzi zajezdni tramwajowej. Odtąd od świtu do późnego wieczoru, rozlegało się tu dudnienie i zgrzyty kół tramwajów manewrujących na rozjazdach szyn.

reklama

Cyfrowe Archiwum Łodzian Miastograf tworzone jest od 2014 roku przez Stowarzyszenie Topografie. Pod parasolem Miastografu prowadzone jest archiwum społeczne, szereg stron internetowych oraz działań terenowych, które pozwalają obserwować, jak Łódź zmieniała się na przestrzeni wieków.
Odkrywaj dziedzictwo Łodzi: linktr.ee/miastograf.pl

reklama

Wspieraj Miastograf na Patronitepatronite.pl/miastograf.pl

Wspieraj Miastograf jednorazowo przez Suppi: suppi.pl/miastograf

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama