Park im. Henryka Sienkiewicza to trzeci najstarszy łódzki park
Park im. Henryka Sienkiewicza w Łodzi, znajdujący się pomiędzy ulicami Kilińskiego, Sienkiewicza i Tuwima, to trzeci najstarszy park publiczny w mieście.
Założono go w 1899 roku na terenie dawnego targowiska (przeniesionego później na ul. Targową) jako Mikołajewski Ogród Miejski. Park od początku pełnił funkcję miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.
Twórcy parku im. Sienkiewicza
Projekt parku opracowali architekt Teodor Chrząński i ogrodnik Piotr Hoser. Zachowano w nim układ łączący styl francuski od strony ul. Sienkiewicza z pejzażowym stylem angielskim od strony ul. Kilińskiego. W parku zasadzono ponad tysiąc drzew i blisko pięć tysięcy krzewów, tworząc przestrzeń sprzyjającą spacerom i odpoczynkowi.
W 1916 roku park otrzymał obecną nazwę na cześć Henryka Sienkiewicza, upamiętniając pisarza po jego śmierci. W latach 30. XX wieku pojawiły się tu małe korekty, które wprowadziły do parku, wzorem angielskich odpowiedników, rośliny egzotyczne.
W latach 90. XX w. wykonano remont rzeźb i fontanny, a także wybudowano drugi plac zabaw dla dzieci, mieszczący się bliżej ul. Sienkiewicza. W 2012 roku uroczyście odsłonięto tu pomnik Plastusia.
Dziś teren parku musi być miejski monitoring. Niedawno przeszedł „lifting” ze względu na to, że regularnie niszczą go wandale.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.