Dziś czwartek, a więc czas na archiwalne zdjęcia, które pokazują, jak wyglądał Łódź dawniej. W ubiegłym tygodniu pokazaliśmy rozkopane ulice, w tym idziemy tropem tego, co najbardziej denerwuje mieszkańców i przedstawiamy zdjęcia komunikacji miejskiej.
Autobusy i tramwaje dawniej. Komunikacja miejska w Łodzi na zdjęciach
Niestety nie wiemy, czy wyjeżdżające dawniej na ulice tramwaje i autobusy psuły się również często, jak ma to miejsce teraz. Na pewno jednak mieszkańcy nie mieli możliwości sprawdzenia z domu, gdzie występują utrudnienia, gdzie autobus jedzie objazdem, a gdzie stoją tramwaje po zderzeniu.Czytaj również: Czwartek z historią. Kiedyś to były remonty. Rozkopana Łódź na archiwalnych zdjęciach
Niewątpliwie jednak zdjęcia, które umieszczone są na stronie Miastografu to świetna lekcja historii. Możemy tam zobaczyć nie tylko, jak wyglądała komunikacja miejska, ale również, jak zmieniła się sama Łódź.
Przypomnijmy, że początki transportu miejskiego w Łodzi nieodzownie łączą się z rozwojem włókiennictwa. Dzięki staraniom Juliusza Kunitzera 23 grudnia 1898 na łódzkie ulice od razu wyjechały pierwsze w historii elektryczne tramwaje. Była to inwestycja pionierska na skalę Królestwa Polskiego. Pojazdami podróżowali wyłącznie pasażerowie, ponieważ transport towarowy odbywał się dzięki wybudowanej w 1903 roku kolei obwodowej.
Pierwsze autobusy na ulice Łodzi wyjechały pod koniec lat 40. XX wieku. Oficjalne otwarcie pierwszej linii A w relacji Plac Niepodległości – Józefów (ul. Rzgowska) odbyło się 11 października 1948 roku, czyli przypadła na okres niemieckiej okupacji. Wprowadzono dwie linie autobusowe, jednak były one przeznaczone wyłącznie dla Niemców.
Sieć połączeń autobusowych w Łodzi utworzono w 1955 roku. Był to pierwszy etapem tworzenia trakcji spalinowej w naszym mieście.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.