Reklama

Odszedł od nas wielki człowiek i wielki artysta

Autor:
k.s.
2019-09-10 23:00

Nadeszła do nas właśnie bardzo smutna informacja z Filharmonii Łódzkiej.

Zdzisław Szostak Zdzisław Szostak

Odszedł od nas wieki człowiek i wielki artysta

"Dyrekcja i muzycy Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina wyrażają ból i smutek z powodu śmierci Maestro Zdzisława Szostaka, dyrygenta i kompozytora, przez wiele lat silnie związanego z tą instytucją, aktywnie kształtującego jej oblicze i oblicze artystyczne Łodzi. Artysta zmarł 7 września br. w wieku 89 lat.

Filharmonicy postanowili zadedykować Jego pamięci „Credo” Krzysztofa Pendereckiego, które zostanie wykonane podczas inauguracji sezonu artystycznego 2019/2020, dnia 21 września (sobota), o godz. 19.00, pod batutą Pawła Przytockiego.
Zdzisław Szostak w latach 1971–1987 sprawował funkcję zastępcy dyrektora do spraw artystycznych oraz dyrygenta Filharmonii Łódzkiej. Z łódzkimi filharmonikami dokonał wielu nagrań muzyki filmowej, zarówno jako dyrygent, jak i kompozytor. Był mistrzem filmowego medium: pozostawił wiele partytur muzyki filmowej, jak nikt inny potrafił prowadzić muzyków podczas nagrań takiej muzyki. W późniejszym okresie swego życia Maestro Szostak pozostawał wiernym Przyjacielem Filharmonii: był z nią w stałym kontakcie, brał udział w koncertach jako słuchacz. Zespoły Filharmonii Łódzkiej wykonywały jego kompozycje, m.in. monumentalną "Missa Latina" (2005). Staraniem Filharmonii Łódzkiej Gwiazda Zdzisława Szostaka została wmurowana w Alei Gwiazd Łódzkiej Drogi Sławy na ulicy Piotrkowskiej. Śmierć Zdzisława Szostaka wyznacza koniec pewnej epoki w historii Filharmonii Łódzkiej.

Łódzcy filharmonicy dokonają oprawy artystycznej uroczystości pogrzebowych Maestro Szostaka. O terminie i miejscu uroczystości poinformujemy Państwa niezwłocznie, gdy zostaną ustalone."


Źródło: Filharmonia Łódzka

Reklama
Reklama
Reklama