Reklama

Bo więcej waży jedna dobra strofa...

Autor:
k.s.
2019-11-24 18:06 Aktualizacja: 2019-11-24
wydarzenie
2019-11-15 (17:00)
-
2020-01-17 (18:00)

Dział Zbiorów Regionalnych Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi prezentuje swoją wystawę „Bo więcej waży jedna dobra strofa, niż ciężar wielu pracowitych stronic (Czesław Miłosz) : poezyjne Łódzkie".

Wojewodzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pilsudskiego Łódź - fot. Wikipedia Wojewodzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pilsudskiego Łódź - fot. Wikipedia

Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego

Wystawa towarzyszyła konferencji „Panorama Literacka Łodzi i Regionu Łódzkiego”, a zorganizowane zostały (konferencja i wystawa) z okazji obchodów stulecia województwa łódzkiego.

Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich krótko przedstawia wybrane sylwetki poetów ziemi łódzkiej z lat 1919-2019 reprezentujących każdy z powiatów regionu oraz ich dorobek pisarski w zbiorach WBP. Do tej części ekspozycji wybrane zostły postaci twórców już nieżyjących, a ich pełne biogramy i informacje o twórczości są dostępne w Słowniku Pisarzy Łodzi i Regionu Łódzkiego dostępnym na stronie internetowej Biblioteki (http://mak.wimbp.lodz.pl/index.php/bazy-bibliograficzne/pisarze-lodzi-i-regionu-lodzkiego.html).

Druga część wystawy to z kolei znane i nieznane wiersze o miejscowościach Łódzkiego: rymowane i białe, nostalgiczne, ale też i dowcipne, patriotyczne, dziecięce, limeryki, a nawet i piosenki. Ich autorami są poeci pochodzący z województwa łódzkiego, m.in. Julian Tuwim czy Tadeusz Gicgier oraz twórcy, którzy nie są związani z regionem, jak Konstanty Ildefons Gałczyński czy Jeremi Przybora. Zaprezentowane teksty zilustrowane są karykaturami poetów ziemi łódzkiej autorstwa Sławomira Arabskiego.

Wśród prezentowanej poezji są również utwory bibliotekarzy WBP – Zofii Fiuk oraz Dariusza Staniszewskiego.

Cel wystawy, to zachęcenie potencjalnego czytelnika do zapoznania się z dorobkiem literatów ziemi łódzkiej oraz do chwili zadumy nad ulotnym słowem poety.

Ekspozycja prezentowana jest od 15 listopada 2019 r. do 17 stycznia 2020 r. na parterze Biblioteki.


Źródło:

Reklama
Sonda
Wybierz sportowe wydarzenie roku 2019!
Proszę wypełnić wszystkie pola!
Oddanych głosów:
4041
Reklama
Reklama
0.2046799659729