reklama
reklama

Dawne łódzkie kawiarnie i cukiernie. Poczujcie ten szyk i elegancję [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Nostalgiczna wycieczka w przeszłość? Zafundujemy ją Wam dzięki archiwalnym fotografiom dawnych łódzkich kawiarni i cukierni. Zdjęcia zabiorą nas aż do początków wieku XX. Poczujcie atmosferę tych eleganckich, urokliwych miejsc.
reklama

Łódzkie kawiarnie i cukiernie na archiwalnych fotografiach

W nostalgicznej podróży po dawnych łódzkich kawiarenkach tradycyjnie już pomogły nam zbiory fotografii i informacji umieszczone w serwisach Miastograf i Fotopolska.eu. Szczególnie ciekawe okazały się historie dwóch miejsc, o których dziś wiemy już niewiele. 

• Kawiarnia Roszka

Pochodzący z Kujaw cukiernik Aleksander Roszkowski przeprowadził gruntowny remont lokalu, w którym poprzednio mieściła się kawiarnia prowadzona przez F. G. Reymonda. Po przeróbce cukiernia zajmowała obszerne pomieszczenie na parterze budynku oraz pięć pokoi na pierwszym piętrze. 

Sale wyklejano czerwoną wyzłacaną tapetą i urządzono zgodnie z modą secesyjną. Na piętrze kawiarni, zwanym „górką", znajdowało się dziewięć bilardów oraz osobny stół do gry w szachy i domino. Amatorzy lektury mieli do dyspozycji czytelnię bogato zaopatrzoną w pisma krajowe i zagraniczne. W kawiarni „Roszka" - bo tak ją potocznie nazywano - gromadzili się wszyscy, którzy mieli jakieś znaczenie w życiu kulturalnym i społecznym Łodzi. Od godzin przedpołudniowych do północy goście w oparach aromatycznej kawy gawędzili i plotkowali. [...] Żaden z szanujących się przyjezdnych kupców nie pominął okazji, żeby wpaść do „Roszka". Swoje stałe stoliki mieli tu dziennikarze, adwokaci, inżynierowie, aktorzy, prawnicy, lekarze. 

Przesiadywał tutaj także Władysław S. Reymont, zbierając materiały do „Ziemi obiecanej". Miejscowi malarze urządzali w pomieszczeniach Roszkowskiego wystawy i aukcje obrazów. Sam gospodarz niejednokrotnie obsługiwał bardziej znakomitych gości. Siadywał zwykle przy stoliku w pierwszej salce, vis a vis wejścia. Aleksander Roszkowski miał również dwie inne cukiernie na Piotrkowskiej - pod numerami 103 i 118. W połowie 1913 roku Roszkowski sprzedał kawiarnię krewnemu Bolesławowi Gostomskiemu, który miał już kawiarnię „Paradyż" przy Piotrkowskiej 175. Roszkowski wraz z małżonką wyjechał do Szwajcarii.

• Kawiarnia Akademicka 

Jedna z fotografii umieszczonych w galerii zdjęć przedstawia budynek znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Nawrot. W 1898 roku małżeństwo Estera i Lewka Krykus wystawiło pod adresem Piotrkowska 126 piętrową kamienicę narożną. Zgodnie z dokumentami archiwalnymi w połowie lat 90. XIX wieku miała w tym miejscu powstać narożna trzypiętrowa kamienica. Tak się jednak nie stało i zbudowano dom jednopiętrowy, według projektu Dawida Landego, z charakterystycznym narożnym wykuszem. 

Pod koniec pierwszej dekady XX wieku właścicielem posesji został Roman Ritt. W latach międzywojennych na parterze mieściła się znana łódzka cukiernia Tadeusza Szaniawskiego. Po II wojnie światowej działała tam kawiarnia Akademicka, w której przesiadywali akademicy, prawnicy, sędziowie, lekarze. Lokal ożywał w godzinach 11-14 kiedy pojawiali się tam adwokaci ze swymi klientami.

Zdjęcia wielu dawnych łódzkich kawiarni i cukierni znajdziecie w naszej galerii. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama