Reklama

Reklama

Długość ulicy Piotrkowskiej w Łodzi? Ile wiemy o najsłynniejszej z łódzkich ulic?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Pietrzak

Długość ulicy Piotrkowskiej w Łodzi? Ile wiemy o najsłynniejszej z łódzkich ulic?  - Zdjęcie główne

Ciekawe fakty o ulicy Piotrkowskiej? Sprawdźcie, czego nie wiedzieliście o najsłynniejszej łódzkiej ulicy. | foto Michał Pietrzak

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Ulica Piotrkowska to z pewnością najważniejsza i najpiękniejsza z łódzkich ulic, uwielbiana przez łodzian i turystów. Reprezentacyjna ulica miasta łączy dwie charakterystyczne lokalizacje – plac Wolności i plac Niepodległości. To ona stała się osią, według której rozbudowywano Łódź. Jak ewoluowała ul. Piotrkowska? Jaka jest długość łódzkiej „Pietryny”? Sprawdźcie!

Reklama

Historia i ciekawostki o ul. Piotrkowskiej 

Ul. Piotrkowska jest nie tylko najsłynniejszą łódzką ulicą, ale też jedną z najbardziej rozpoznawalnych w całej Polsce. Początkowo służyła głównie jako trakt komunikacyjny między Piotrkowem Trybunalskim a Zgierzem, na trasie którego rozwijała się niewielka osada, późniejsza Łódź. W latach 70. i 80. przeżyła kryzys, by od początku lat 90. stopniowo odzyskiwać status i wygląd najważniejszej łódzkiej ulicy. Od tej pory „Pietryna” stała się centrum życia towarzyskiego mieszkańców, co trwa do dziś. 

W kamienicach ul. Piotrkowskiej znajdują się restauracje, puby i sklepy. Latem deptak wypełniają ogródki, w których przy dobrej pogodzie uwielbiają przesiadywać mieszkańcy. Prostopadle do "Pietryny" wytyczono dwa pasaże – Pasaż Schillera i Pasaż Rubinsteina. Ze względu na ograniczony ruch, ulica świetnie nadaje się do spacerowania lub przejażdżek rikszami. 

Piotrkowska ma długość 4,2 km i niewiele osób wie, że to najdłuższy deptak w Polsce. Inną ciekawostką jest jej zmienna szerokość. Ulica przy placu Wolności ma 17 metrów, a przy placu Niepodległości aż 26 metrów szerokości. 

Podwórka ul. Piotrkowskiej 

Fasady kamienic bezpośrednio sąsiadujące z deptakiem skrywają wiele tajemnic. Urokliwe podwórka ulicy dają spokojne schronienie kawiarniom i restauracjom, w których łodzianie uwielbiają się relaksować. Po rewitalizacji niektóre z podwórek stały się obowiązkowymi atrakcjami turystycznymi, które trzeba zobaczyć podczas pobytu w Łodzi. 

Podwórko przy ul. Piotrkowskiej 3 jest tego najlepszym przykładem. Pasaż Róży to projekt artystki Joanny Rajkowskiej, która podjęła się realizacji pracochłonnego pomysłu wyklejenia murów kamienic w podwórku małymi kawałkami pociętych luster. Efektem jest wspaniała mozaika, która uczyniła miejsce jasnym i migotliwym. Do Pasażu Róży warto zaglądać we wszystkich porach roku – w każdym okresie lustrzane ściany dają wyjątkowe wrażenia wizualne. 

Niezwykła atmosfera wywołana obecnością postindustrialnej architektury to znak rozpoznawczy podwórka OFF Piotrkowska. Surowa przestrzeń znalazła w Łodzi wielu miłośników - lokale na OFFie pękają w szwach w tygodniu i weekendy. 

Aleja Gwiazd ul. Piotrkowskiej 

Na pomysł stworzenia łódzkiego odpowiednika hollywoodzkiej Walk of Fame wpadł związany z Łodzią reżyser Jan Machulski. Pierwsza gwiazda wmurowana w ulicę Piotrkowską honorowała aktora Andrzeja Seweryna, a do jej odsłonięcia doszło w 1998 roku. 

Aleja Gwiazd to z pewnością wielka atrakcja turystyczna ul. Piotrkowskiej – po zachodniej stronie ulicy znajdują się gwiazdy aktorów polskiego kina, natomiast wschodniej – gwiazdy pozostałych twórców kina: reżyserów, operatorów, scenografów czy kompozytorów. 

Swoje gwiazdy na ul. Piotrkowskiej mają wybitne osobowości związane ze światem Łodzi Filmowej i wybitni przedstawiciele świata kina m.in. Krystyna Janda, Pola Negri, Marek Kondrat, Zbigniew Cybulski czy Tadeusz Łomnicki. W ostatnim czasie Aleja zyskała kolejne fantastyczne nazwiska – na Piotrkowskiej zobaczymy już gwiazdy aktorek Mai Komorowskiej i Agaty Kuleszy oraz reżyserki Kingi Dębskiej. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy