Dreamliner prosto z Łodzi! Jumper - nowy talent na łódzkiej scenie muzycznej! Nie przegap tego!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Urbańczyk

Dreamliner prosto z Łodzi! Jumper - nowy talent na łódzkiej scenie muzycznej! Nie przegap tego! - Zdjęcie główne

Jumper - nowy talent na łódzkiej scenie muzycznej! | foto Maciej Urbańczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Dwa lata pracy w trzech studiach nagrań, siedmiu producentów beatów z Polski i USA. Kilkadziesiąt odwiedzonych w tym czasie miejsc, kilkanaście lotnisk oraz dziesiątki godzin w powietrzu, a do tego wyselekcjonowane z ponad trzydziestu napisanych - najlepsze teksty i na deser wiolonczela. To składniki, z których przygotowana jest pierwsza i bardzo „smaczna” płyta JUMPERA pt. DREAMLINER.

Jumper czyli Ignacy Woropaj znany wcześniej jako igo_woropaj, to artysta młodego pokolenia, reprezentujący niezwykle popularny wśród młodzieży nurt muzyki hip – hop. Pochodzi z Łodzi, w której mieszka i tworzy. Dziewięć lat edukacji muzycznej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie gitary zbudowało solidny, profesjonalny fundament jego twórczości, który wyraźnie i pozytywnie wyróżnia Jumpera na tle współczesnych, młodych twórców tego gatunku muzycznego. Jego styl łączy profesjonalne brzmienie czerpiące inspiracje z najlepszych nurtów gatunku z momentami popową i przyjemną melodyką, a wszystko to dopełnione błyskotliwymi tekstami dotykającymi najważniejszych, współczesnych warstw codziennego życia – nie tylko w wielkim mieście i nie tylko młodzieży.

Niewątpliwie twórczość  Jumpera przywodzi na myśl skojarzenia z Kanye Westem, dzięki któremu w drugiej dekadzie naszego wieku, hip-hop zaczął być odbierany jako gatunek zaangażowany społecznie, pełen artyzmu i przekazu wartości całkowicie odmiennych od tych kojarzonych zwykle z gangsta rapem i trapem. Już single PL 40% i Lewandowski, czy EPka #Smooth_latte wydana w 2021 r. pokazały jak uważnie ich autor obserwuje otaczający go świat (ŁDZ ’84, Miasto Wnioski), prowokując przy tym i nierzadko odsłaniając swoją wrażliwą stronę, nawet momentami ocierając się wręcz o poezję (jak np. w Śnie Letniej Nocy). To dzięki tej mieszance przekaz JUMPERA szybko przebił się do młodych i starszych słuchaczy. To te utwory pozwoliły młodemu autorowi stanąć na pierwszych stopniach profesjonalnej kariery, co znalazło wyraz w zaproszeniach do udziału w profesjonalnych warsztatach autorskich (Sklejam Słowa), festiwalach (finał ogólnopolskiego festiwalu Cała Jaskrawość) i na koncerty.

I o ile wczesna twórczość JUMPERA była zalążkiem, zapowiedzią czegoś ciekawego, to na płycie Dreamliner słyszymy już dojrzałego artystę, który mimo młodego wieku jest w pełni świadomy tego co chce przekazać. Profesjonalne brzmienia, dojrzałe i przemyślane teksty, dotykające szerokich aspektów życia i pozwalające w warstwie interpretacyjnej odnaleźć się niemal każdemu. Dreamliner i lot jako metafora życia już na etapie tworzenia pokazały jak bardzo pojemna jest lista możliwych odbiorców twórczości Jumpera. Jedenastu partnerów i sponsorów tego wydania z tak egzotycznych i niekoniecznie sąsiadujących z sobą i hip-hopem dziedzin jak Airshow, branża HR i gabinet psychoterapii są same w sobie wystarczającą rekomendacją.

Anna Kobylińska z Gabinetu Psychoterapii JESTEM (https://www.facebook.com/profile.php?id=100063706849620) pytana o to, co skłoniło ją do objęcia patronatu nad płytą Jumpera stwierdza:

- Słyszę na płycie kawałki dynamiczne, ale też nostalgiczne, słyszę radość, ale też wściekłość czy bezradność. To oblicza młodości – zgoda - ale też życia w ogóle, tyle że okiem młodego człowieka, a to nadaje treściom wyjątkowy charakter. Czasem rzeczywistość trzeba nazwać taką jaką ona jest i młodość ma tę siłę. Ta muzyka też ma taką siłę. To napięcie między frustracją, że jest jak jest i nic nie zmienię, a nadzieją, że mam siłę, spróbuję, wierzę i ufam światu, że mi sprzyja, znamy chyba wszyscy, niezależnie od wieku.

Na pytanie, co z perspektywy gabinetu psychoterapeutycznego muzyka z Dreamlinera może dać człowiekowi, Anna Kobylińska odpowiada:

- Słuchając jej myślę sobie, że życie jest po prostu smaczne. Samo w sobie takie jest. A im prostsze, tym piękniejsze. Przy czym proste wcale nie znaczy przecież łatwe. Życie bywa naprawdę trudne i wymagające. Krótko mówiąc świat, tak jak człowiek, jest „i” – i taki, i taki. Prosty i skomplikowany, przyjemny i trudny, sprawiedliwy i niesprawiedliwy, dobry i zły – i to czasem w tym samym momencie. I w tym znaczeniu te teksty niosą jakąś odpowiedź, podpowiadają, że smacznie wtedy się żyje, kiedy doświadczam pełni tego mojego życia, jego całego, a nie tylko wybranego fragmentu – np. gonię wyłącznie za tym, co przyjemnie i jak ognia unikam odpowiedzialności czy trudu.

Pytamy też Iwonę Bagińską – Michalewską – Prezeskę Stowarzyszenia HR NEXT (https://www.facebook.com/stowarzyszeniehrnext), które patronuje płycie, co ma wspólnego muzyka hip – hop z branżą HR?

- Jumper reprezentuje pokolenie, które aktualnie wchodzi lub za moment wejdzie na rynek pracy. Płyta Dreamliner jest w mojej ocenie świetną wizytówką współczesnych, młodych ludzi. Muzyka i teksty z tej płyty doskonale obalają błędne przekonania o młodych ludziach, które funkcjonują już w moim pokoleniu – przecież nie najstarszym – a którego reprezentanci nierzadko są pracodawcami. Dzięki płycie Jumpera możemy zobaczyć że tzw. Pokolenie Z, zwane też post-millenialsami, to osoby uważnie obserwujące świat, poszukujące, wrażliwe, utalentowane i dobrze wyposażone w tzw. kompetencje miękkie, które są niezwykle pożądane w naszym pędzącym, zmiennym i cyfrowym świecie. Z tekstów i muzyki Jumpera dowiadujemy się, że Zetki, to nie są wyłącznie osoby marzące o tym, aby być influencerami w mediach społecznościowych. 

To jeszcze na koniec oddajmy głos branży hip hop – Alek Szczepaniak z UDG Label od początku kibicuje twórczości Jumpera:

- Na temat Jumpera wypowiadaliśmy się już parokrotnie i podtrzymujemy zdanie że raper z Łodzi nie zawodzi jeśli chodzi o lirykę. Przy płycie Dreamliner warto też zwrócić uwagę na brzmienie krążka przygotowane między innymi przez llouis’a, Jordana i Unbeats. Dostajemy w tym projekcie bardzo zróżnicowaną warstwę muzyczną, od spokojniejszych beatow aż po bardzo mocne brzemienia takie jak w Top Gun i 24H. Na pewno płyta Jumpera wprowadza dużo świeżości w dzisiejszej rap kulturze.

Pozostaje nam więc czekać z niecierpliwością na 3 listopada 2023 r. Wtedy ukaże się cały album Jumpera pt. Dreamliner. Premiera będzie miała miejsce zarówno w największych serwisach streamingowych jak i w tradycyjnej formie krążka CD, który można już zamawiać w sklepie internetowym wydawcy (https://allegro.pl/oferta/cd-dreamliner-lp-jumper-gift-14515644932). Póki co możemy posłuchać trzech singli zapowiadających album, życząc Jumperowi długich, dalekich i wysokich lotów.

 

Single:

First Class

Zakopane

Płyta Dreamliner

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy