Reklama

Reklama

Filip Chajzer zachwycony Łodzią. „Nie poznałem tego miasta”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Filip Chajzer, znany dziennikarz stacji TVN, po kilku latach nieobecności ponownie odwiedził Łódź i nie mógł uwierzyć własnym oczom. W materiale przygotowanym dla Dzień Dobry TVN nie ukrywał swojego zdziwienia tym, jak Łódź w ostatnich latach wypiękniała.

Reklama

Łódź rewitalizuje. To największy plac budowy Europy 

Jak podkreśla Filip Chajzer, Łódź to obecnie największy plac budowy w całej Europie, a słowo „rewitalizacja” odmieniane jest tutaj przez wszystkie przypadki. W Łodzi bowiem położono nacisk na odnowę starych i zabytkowych kamienic, które mają ponownie stać się perłami łódzkiej architektury. 

Aby jednak do tego doszło, potrzeba dużo pracy i cierpliwości. Proces rewitalizacji tak zniszczonego i zaniedbanego miasta, jakim była Łódź, może bowiem trwać nawet kilkanaście lat.

Filip Chajzer odwiedził m.in. ul. Włókienniczą, czyli miejsce, które za kilka lat ma być wizytówką zrewitalizowanej Łodzi. Miejsce, które do tej pory było postrzegane jako jedno z najmniej przyjemnych w mieście, stanie się bowiem zielonym podwórcem otoczonym odrestaurowanymi kamienicami. 

Ulica zostanie wyłożona kostką kamienną o różnorodnych barwach, mającą tworzyć główną kompozycję artystyczną. W ramach inwestycji zostanie wykonany park kieszonkowy z placem zabaw. Zostaną posadzone drzewa o których stan będzie dbać automatyczny system nawadniający rośliny.

Nie bez przesady jest tutaj zestawienie użyte w materiale Dzień Dobry TVN, w którym miejskie przestrzenie zostały porównane do drogiego prywatnego osiedla deweloperskiego. 

Monopolis w Łodzi zachwyciło Filipa Chajzera

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Łodzi na całym świecie stało się Monopolis, które swoją sławę zawdzięcza m.in. MIPIM Awards 2020, zwanej także Oskarem branży nieruchomości.

Monopolis zostało nagrodzone w kategorii „mixed-use development”, czyli inwestycji o mieszanej funkcji. Komercyjna rewitalizacja łódzkiego zespołu dawnej fabryki Monopolu Wódczanego z 1902 r. była jedynym kandydatem z Europy. O miano najlepszej na świecie inwestycji konkurowała z projektami z Bangkoku, Montrealu i Singapuru.

- To prawdopodobnie najważniejsze wydarzenie branży w historii Łodzi. Jeszcze żaden projekt nie zdobył tak prestiżowego wyróżnienia. Mamy w Łodzi kapitalne realizacje w pofabrycznych gmachach, a Monopolis wyniosło je właśnie na nowy, światowy poziom. Z całego serca gratuluję całemu zespołowi twórców tego sukcesu i zachęcam do odwiedzenia tego niezwykłego miejsca - mówiła Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Dzisiaj Monopolis zwane jest już cudem architektury. Podobnie jak rewitalizowane kamienice, łączy ono funkcje biurowe z rozrywkowymi. Znajdziemy tutaj nie tylko biura i restauracje, ale także kawiarnie, scenę koncertową, teatr oraz galerie sztuki. 

Łódź odradza się na naszych oczach

Rewitalizacja Łodzi oraz zmiany, jakie zaszły w tym mieście w ostatnich latach, sprawiają, że Łódź odradza się na naszych oczach. W Łodzi oczywiście wciąż nie brakuje problemów. Dziurawe ulice, wciąż zrujnowane budynki czy akty wandalizmu to tylko niektóre z nich, ale z każdym kolejnym rokiem Łódź się zmienia. 

Nie tak dawno bowiem Łódź kojarzyła się przyjezdnym jedynie z szarością i nijakością. Dziś największe polskie i światowe redakcje tworzą o Łodzi materiały, zachwycając się jej wyjątkowością i niezwykłym tempem zmian.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy