Mimo że śnieg leży od ładnych kilku dni, w wielu miejscach wciąż nie jest odgarnięty. Taka wymieszana z błotem i piaskiem masa zalegająca na chodniku jest dla pieszego nie lada wyzwaniem. Żeby przez nią przebrnąć, trzeba iść powoli i uważać, bo łatwo można stracić równowagę i się poślizgnąć. Nie jest łatwo zwłaszcza osobom, które mają kłopoty z przemieszczaniem się, podpierają się kulą. Przepchnąć wózek z dzieckiem przez taki chodnik też trzeba mieć siłę.
Śnieg długo utrzymuje się na kostce brukowej
Pół biedy, jeśli warstwą zleżałego śniegu pokryty jest chodnik wyłożony dużymi, kwadratowymi bądź prostokątnymi płytami. Znacznie gorzej, gdy na nogach musimy pokonać fragment trotuaru pokrytego kostką brukową. Śnieg długo utrzymuje się na jej nierównej powierzchni i wciska w każdą szczelinę, znacznie utrudniając chodzenie po takiej nawierzchni. Do tego przez wilgoć ze śniegu kostka staje się śliska i łatwo można stracić na niej przyczepność.
Nieuporządkowane przejścia przez jezdnię
Kolejną trudnością dla pieszego w Łodzi są nieuporządkowane przejścia przez jezdnię. Często na ich krańcach zalega śnieg zgarnięty z drogi, z którym nikt już nic nie robi. Jeśli jest mróz, to jeszcze da się przez taki usypany przez pług śniegowy wał przedostać. Jeśli natomiast zaczyna się odwilż, zgarnięty z jezdni biały puch zmienia się w rozpuszczającą się breję, w której można utonąć. Próby przebrnięcia przez takie coś zwykle kończą się przemoczonymi butam, a w gorszej wersji upadkiem.
Zmorą łódzkich pieszych bywają też nieodśnieżone schody
Zmorą łódzkich pieszych bywają też nieodśnieżone schody. Na takich trzeba zachować szczególną ostrożność, gdyż chwila nieuwagi może skończyć się bardzo nieprzyjemnie. Przez śnieg leżący na stopniach często nie widać, jak wysokie one są i jak długi krok trzeba zrobić, wchodząc lub schodząc. Gdy śnieg trochę się rozpuści i zamarznie, zmieniając się w cieniutką warstwę lodu, na schodach robi się naprawdę niebezpiecznie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.