reklama
reklama

Łódź zamieniła się w stolicę polskiej fantastyki. Zobacz, co się dzieje na Wydziale Filologicznym [FOTO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Łódź zamieniła się w stolicę polskiej fantastyki. Zobacz, co się dzieje na Wydziale Filologicznym [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
56
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Łódź po godzinach Spotkania autorskie, gala prestiżowej Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza. A Zajdla, konkurs cosplay i ponad 1000 godzin programu - tak wygląda plan tegorocznego Festiwalu Fantastyki. Impreza odbywa się od piątku do niedzieli.
reklama

Impreza odbywa się na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Festiwal Fantastyki Kapitularz w randze Polconu odbywa się w Łodzi od 2000 roku.  Jest poświęcony kulturze i fantastyce. Co roku organizatorzy przygotowują spotkania z autorami, dyskusję, serię wykładów oraz pokazów z pogranicza nauki i filmu.

Festiwal Fantastyki. Zobacz, co w tym roku przygotowano dla fanów tej kultury 

Festiwal odbywa się w randze Polconu, czyli najstarszego konwentu dla fanów fantastyki w Polsce. Co roku odbywa się w innej lokalizacji. Miejsce  jest wybierane dwa lata wcześniej na Forum Fandomu na Polconie.

Zależy nam na tym, żeby kreować miejsce pełne energii, wiedzy, kultury i nauki, w którym ludzie w różnym wieku mogą przyjemnie i pożytecznie spędzić czas. W 2022 roku odbyła się największa edycja festiwalu jak do tej pory! Odwiedziło nas blisko 1400 osób. W programie można było znaleźć ponad 500 godzin spotkań z gośćmi, paneli dyskusyjnych, prelekcji, pokazów, warsztatów czy konkursów 

- mówi Paulina Mikołajczyk z Fundacji Fantastyczne Inicjatywy. 

Kapitularz odwiedza rok do roku około 50 gości. W tym roku lista atrakcji i wystawców została znacznie powiększona. Nawiązując do tegorocznego hasła festiwalu  „Nowa wspaniała planeta – pozytywne wizje przyszłości", zaproszono gości z dziedziny nauki oraz środowiska. Wśród nich znaleźli się przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Astrobiologicznego, Weronika Penar, doktor nauk zoologicznych czy dr hab. Jacek Pniewski-fizyk w instytucie Geofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Na liście gości znalazły się również takie nazwiska: Michał Jakuszewski (pisarz i tłumacz), Radek Rak (laureat Nagrody im. A. Zajdla i Nagrody Literackiej Nike, Anna Kańtoch (pisarka), Robert Wegner (pisarz), Marcin Przybyłek (pisarz), Michał Gołkowski (pisarz), Anna Szumacher (pisarka), Jadwiga Zajdel (patronka nagrody im. Janusza Zajdla i opiekunka spuścizny literackiej męża), Sławomir Folkman (specjalista od Diuny), Magdalena Salik (dziennikarka popularnonaukowa).

Jak informują organizatorzy, ważnym punktem festiwalowego programu jest konkurs na najlepszy cosplay. Jest to jedna z najbardziej znanych form wcielania się w postać fikcyjną. Cosplayerzy tworząc przebrania i charakteryzacje, chcą jak najbardziej upodobnić się do wybranego bohatera. Wśród atrakcji: strefa do grania organizowana Fundacja Dawne Komputery i Gry, fire-show, drony, obecność sów z opiekunami ze Szponem i Mieczem, strefa Oyakata, Grupa Legio XXI Rapax specjalizuje się w rekonstrukcjach i odtwarzaniu sylwetek starożytnego Legionu z okresu I wieku n.e., sale z grami muzycznymi, grupy cosplayerów, wystawa Mario Carts, Mandalorianie, Armia Napoleońska, stoisko z biżuterią z kamieni i drutów i skórzanymi ozdobami. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama