Reklama

Reklama

Łódzkiej Manufakturze „stuknęło” 16 lat. Pamiętacie, jak wyglądała dwie dekady temu? [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Nie ma dziś mieszkańca Łodzi, który nie wiedziałaby o zrewitalizowanych zakładach Poznańskiego. W weekend 21-22 maja na rynku Manufaktury łodzianie skorzystają z bogatej oferty urodzinowych atrakcji przygotowanych z myślą o gościach centrum. To pierwsze po pandemii tak huczne obchody urodzin Manufaktury. Zobaczcie, jak obiekt wyglądał kilkanaście lat temu, przed rewitalizacją.

Reklama

To już 16 lat od otwarcia Manufaktury. Zobacz, jak zmieniła się od tamtego czasu

17 maja 2006 otwarto Manufakturę – miejsce, które zmieniło oblicze Łodzi, stało się ważną atrakcją turystyczną w mieście, a także przedstawianym na świecie przykładem rewitalizacji dawnych terenów poprzemysłowych.

Przez 16 lat Manufaktura zaskarbiła sobie sympatię łodzian i przybywających do Łodzi turystów. Zabytkowa przestrzeń rynku przejęła funkcje miastotwórcze oferując łodzianom miejsce, w którym uczestniczą w ważnych wydarzeniach kulturalnych. To tu zaprezentowano pierwszą na świecie operę o mieście – „Człowieka z Manufaktury”. Dzieło powstało w Teatrze Wielkim, a jego mecenasem jest Manufaktura. Przez całe lato rynek tętni życiem również dzięki kilkudziesięciu restauracjom i kawiarniom oraz ich ogródkom.

Historia Manufaktury. Od Poznańskiego do Marchlewskiego

Huk pracujących maszyn, kłęby pary i ludzki gwar. Pod koniec XIX wieku w miejscu, gdzie dziś mieści się Manufaktura, pracowała wielka fabryka, największa w kalisko-mazowieckim okręgu przemysłowym.

Opowieść o jej potędze zaczęła się w 1835 roku, kiedy to z Aleksandrowa Łódzkiego do Łodzi przeniosła się rodzina Kalmana Poznańskiego. Kupiec Kalman prowadził przy Starym Rynku sklep z towarami łokciowymi i przyprawami, wybudował tam również pierwszą piętrową kamienicę. Kilkanaście lat później rodzinny interes przekazał synowi, Izraelowi, który znakomicie wykorzystał wszystkie sposobności, jakie dawała wówczas Łódź – z niewielkiego sennego miasteczka przeistaczająca się w tętniącą życiem wielokulturową, europejską metropolię.

Izrael Kalmanowicz Poznański w 1871 roku kupił pierwsze parcele po zachodniej stronie Nowego Miasta wzdłuż ulicy Ogrodowej i rozpoczął budowę własnego „imperium bawełnianego”. Już rok później pracę rozpoczęła pierwsza tkalnia, a w niej dwieście angielskich krosien mechanicznych napędzanych maszyną parową. Z roku na rok fabryka rozrastała się: o kolejne tkalnie, bielnik, wykańczalnię, przędzalnię, czy własną gazownię i remizę strażacką, a majętny fabrykant rozpoczął budowę okazałej rezydencji pałacowej, dziś jednego z najbardziej rozpoznawalnych łódzkich zabytków.

U schyłku życia Poznański, ze swym majątkiem szacowanym na 11 000 000 rubli, zaliczany był do grona najzamożniejszych przemysłowców Królestwa. Po jego śmierci stery rodzinnej firmy – olbrzymiej fabryki z niezwykle nowoczesnym jak na owe czasy osiedlem wielokondygnacyjnych domów robotniczych – przejął najstarszy syn, Ignacy Poznański. Dokończył prace nad rezydencją i kontynuował rozbudowę fabryki i robotniczego miasteczka wokół niej. W 1913 roku zatrudnienie w Zakładach Bawełnianych I.K. Poznańskiego wynosi 7000 pracowników, ale w czasie I wojny światowej i międzywojniu przyszedł okres niepowodzeń finansowych Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Bawełnianych I.K. Poznańskiego. Zadłużona w bankach rodzina straciła pozycję w spółce.

Nowy etap w życiu fabryki nastąpił po II wojnie światowej. Znacjonalizowane Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 2, nazwane imieniem Juliana Marchlewskiego, a następnie branżową nazwą „Poltex” przez kilka dekad pracowały pełną parą, współtworząc legendę włókienniczej Łodzi i dając mieszkańcom miasta tysiące miejsc pracy.

Lata 90. i czas transformacji ustrojowej przyniosły liczne bankructwa. Kryzys nie ominął zakładów przy Ogrodowej. Postawiony w stan likwidacji kompleks niszczał przez kilka lat, aż u progu nowego wieku pojawiła się nowa, wielka wizja, by podzielony na mniejsze spółki kompleks fabryczny ożywić w całości. Autorem pomysłu był Mieczysław Michalski, doświadczony ekonomista, człowiek z pasją, który jako prezes zarządu Poltex-u znalazł partnerów chcących w niezwykłą przestrzeń postindustrialną tchnąć nowe życie. W 2003 roku firma Apsys Polska rozpoczęła prace budowlane na terenie dawnej fabryki I.K. Poznańskiego związane z realizacją największego w kraju przedsięwzięcia rewitalizacyjnego. Trzy lata później, 17 maja, Manufaktura została oddana do użytku, szybko stając ważnym miejscem na turystycznej, kulturalnej i handlowej mapie Łodzi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy