Wszystko zaczyna się od jednego maleńkiego klocka, a kończy na modelu, który nawet w szczegółach nie odbiega od rzeczywistości. Pasjonat transportu publicznego tworzy modele tramwajów i autobusów z klocków Lego. W jego niezwykłej kolekcji nie brakuje także łódzkich akcentów. Jakie modele już powstały?
Tramwaje i autobusy MPK Łódź zbudowane z klocków Lego - jak wygląda proces ich tworzenia?
To m.in. najnowszy tramwaj MPK Łódź Moderus Gamma, dobrze znane GT8N i kultowe Konstale 805Na i 803Na.O swojej pasji opowiada portalu TuŁódź.pl Mateusz Wawrowski, projektant modeli tramwajów i autobusów z klocków Lego i motorniczy z 7-letnim stażem.
- Zamiłowanie do budowania pojazdów komunikacji miejskiej wzięło się z połączenia dwóch pasji - klocków LEGO i transportu publicznego. Odkąd pamiętam interesowałem się tematyką związaną z tramwajami i autobusami. Dzięki mojej pasji zostałem motorniczym, choć posiadam wyższe wykształcenie i mógłbym pracować za biurkiem, to wolę prowadzić tramwaje i przewozić ludzi. Łącząc pracę i pasję buduję modele tramwajów, ale także autobusów. W tym się specjalizuję, choć nie jest mi obce budowanie obiektów miejskich czy innych pojazdów
- opowiada nam Mateusz Wawrowski, miłośnik komunikacji miejskiej i motorniczy MPK Poznań.
fot. Mateusz Wawrowski | Tramwaj Moderus Gamma w barwach MPK Łódź
Dla wielu z nas podstawowym pytaniem jest jak to wszystko wygląda od strony technicznej i jak wygląda tworzenie projektu. Na początek najważniejsze są zdjęcia i dane techniczne pojazdu. Modele tramwajów zostają pomniejszone do skali 1:35, a modele autobusów nawet 40-krotnie. Co dalej? Skąd wziąć konkretnie stworzone pod model elementy?
- Projekty modeli powstają w specjalnym programie komputerowym, będącym ułatwieniem w budowaniu. Byłoby ciężko posiadać w pełni wyposażony zbiór klocków. Program to umożliwia, można korzystać z biblioteki klocków, które były lub są nadal dostępne do zakupu. W powstającym modelu mogę użyć klocków, które nie są już dostępne, lub w ogóle nie były
- mówi pasjonat.
fot. Mateusz Wawrowski | Tramwaj Konstal 805Na w barwach MPK Łódź
Jak zwykle bywa z nietypowymi pasjami i zainteresowania kluczowe są również pieniądze. Stworzenie jednego modelu to koszt nawet powyżej 1200 złotych.
Na co dzień jeździ tramwajami, w wolnych chwilach tworzy modele z kloców Lego
W ograniczeniu wydatków pomagają używane elementy. A tych mało nie jest. Sam Moderus Gamma to w liczbach ponad 2200 klocków.
- Po zaprojektowaniu modelu i zebraniu pieniędzy, przystępuję do realizacji projektu. Staram się kupować klocki używane by ograniczyć koszty. Dla przykładu model łódzkiego tramwaju Moderus Gamma LF 06 AC zbudowałem z ponad 2200 klocków. Koszt realizacji wynosi ponad 1200 złotych! Klocki LEGO nie są tanie, podobnie jak inne pasje potrafią znacząco nadszarpnąć budżet
- zaznacz nasz rozmówca.
fot. Mateusz Wawrowski | Tramwaj Moderus Gamma w barwach MPK Łódź
Wspomóc pasjonata w tworzeniu niezwykłych modeli można na portalu pomagam.pl. Choć modeli z łódzkiego MPK pojawiło się już kilka to wkrótce będą przygotowywane kolejne.
Swoje modele motorniczy prezentuje na profilu na Facebooku Mateusz Buduje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.