Głównym prelegentem był Dr Marek Michalak wybitny pedagog i działacz społeczny, założyciel Instytutu Praw Dziecka im. J. Korczaka, kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, autor bestsellerowej serii dla dzieci o wartościach i prawach dziecka. Jest także byłym Rzecznik Praw Dziecka w Polsce i laureatem wielu nagród i wyróżnień za swoją pracę na rzecz dzieci.
Dr Michalak w swoich książkach uwydatnia, że prawa dziecka są integralną częścią praw człowieka, które nawet jeśli nie są oczywiste, to zasługują na pełną ochronę. Jego książki są pełne humoru, mądrości i ciepła, a także zachęcają do refleksji nad własnym życiem i postawą wobec innych.
Tematem konferencji była istota bycia dzieckiem i zrozumienie przez nas dorosłych fundamentów praw dzieci. Dr Michalak zabrał uczestników w inspirującą podróż po świecie dziecięcych praw, opowiadając o ich historii, znaczeniu i aktualnych wyzwaniach. Przytaczał przykłady z różnych krajów i kultur, pokazując, jak różnie dzieci mogą być traktowane i szanowane.
To była także niezwykła podróż do krainy Janusza Korczaka, patrona Instytutu Praw Dziecka, którego Dr Michalak jest wielkim admiratorem. Opowiadał o tym, jak Korczak wprowadzał demokrację i samorządność w swoich domach dziecka, jak uczył dzieci odpowiedzialności i szacunku, jak bronił ich godności i wolności. Opowiadał także o tym, czym jest posiadanie “pewności w sobie”, czyli poczucia własnej wartości i siły, które pomaga dzieciom radzić sobie z trudnościami i realizować swoje marzenia.
W konferencji brały udział dzieci oraz młodzież z Międzynarodowej Szkoły Edukacji Innowacyjnej w Łodzi, młodzież ze Szkół Edukacji Innowacyjnej w Łodzi oraz zaproszeni goście, jak i mieszkańcy miasta Łodzi. Wśród zaproszonych gości był Adam Wieczorek Wiceprezydent Miasta Łodzi oraz Agata Kobylińska – pełnomocnik prezydenta Miasta Łodzi do spraw Dzieci i młodzieży.
Konferencja była okazją do wymiany poglądów i doświadczeń, do zadawania pytań i dyskusji, do nawiązywania kontaktów i współpracy. Była także źródłem wiedzy i motywacji, do dalszego poznawania i propagowania praw dziecka.
Spotkanie poprowadziła Oktawia Braniewicz, wykładowczyni, Rzecznik Akademicki AHE w Łodzi, Stały Mediator Sądowy przy SO w Łodzi oraz popularyzatorka praw człowieka. Zadbała o to, aby konferencja była ciekawa i angażująca.
Ta konferencja nie była pierwszą i ostatnią inicjatywą Szkół Edukacji Innowacyjnej w Łodzi, które stawiają na rozwój i kreatywność swoich uczniów. W ich ofercie znajdują się takie szkoły jak Niepubliczne Liceum Sztuk plastycznych, Liceum Umiejętności Twórczych, Technikum Edukacji Innowacyjnej, Technikum Informatyki Edukacji Innowacyjnej.
Druga konferencja odbędzie się pod tytułem “Nasze Zdrowie Wielka Sprawa”. Zapraszamy chętnych do współorganizacji, czy współudziału. W przyszłości chcemy też poddać się wyzwaniu i zorganizować konferencje, które będą integrowały świat dzieci i dorosłych. Na których pozyskujemy o wartościach tych światów. Czy na pewno są one inne, odmienne, przeciwstawne?
Kolejnym wydarzeniem będą dni otwarte, które odbędą się 21 marca 2024 r., na które zapraszamy wszystkich tegorocznych ósmoklasistów, poszukujących dla siebie wyjątkowej szkoły, która spełni ich oczekiwania i pasje. To będzie doskonała okazja, aby zapoznać się z naszymi szkołami, nauczycielami i uczniami, a także zobaczyć, co się u nas dzieje.
Uchylając już rąbka tajemnicy dowiedzieliśmy się, że jako jedyne Szkoły w Łodzi od września 2024 wprowadzają zajęcia dodatkowe dla młodzieży ze sztucznej inteligencji oraz z dronów.
Zachęcamy do zobaczenia oferty Szkół Edukacji Innowacyjnej w Łodzi na stronie www.sei.edu.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.