Ku kosmistycznej nieśmiertelności
A gdyby wyobrazić sobie przyszłość wolną od śmierci, wojny, czy zawłaszczania przyrody? Próby opracowania takiej koncepcji podjął się artysta Anton Vidokle, który przez blisko dekadę zgłębiał filozofię kosmizmu – pacyfistyczną ideę opartą na pomyśle radykalnego przezwyciężenia śmierci, szczególnie wskutek przemian zachodzących w kosmosie. Tym bardziej jest to istotne w kontekście niezmiennie trwającej wojny w Ukrainie – postulaty rosyjskich kosmistów niosą za sobą duży ładunek emocjonalny, co w określonych warunkach może stanowić fałszywe uzasadnienie dla imperialnych projektów Rosji. Podczas Kamery Akcji widzowie będą mogli wejść w świat opisywany przez Viodkle’a: w programie znajdą jego „This Is Cosmos” – pierwszy z trylogii film, który jest nielinearną historią praktyk i idei związanych z kosmizmem i stanowi estetyczną eksplorację potencjału tkwiącego w utopijnej idei lepszego świata. Dzieło zostało zrealizowane w plenerach Moskwy i Archangielska, Ałtaju, Kazachstanu i Krymu – regionów i miejsc, które odegrały ważną rolę w historii ruchu. W ramach wydarzenia odbędzie się także projekcja „The Communist Revolution Was Caused By The Sun”, a tryptyk zamyka „Immortality and Resurrection For All!”: dzieło będące medytacją nad muzeum, które według autora jest miejscem zmartwychwstania, centralną ideą wielu kosmistycznych myślicieli, naukowców i awangardowych artystów. Pokazom towarzyszyć będzie spotkanie z Danielem Muzyczykiem – kuratorem wystawy „Obywatele kosmosu” w Muzeum Sztuki w Łodzi – które poprowadzi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF w Gdyni.
Tylko na łódzkich ekranach
Widzowie Festiwalu Kamera Akcja będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć filmy, które nie są dystrybuowane w polskich kinach. Wśród takich produkcji jest „Kød&Blod” Jeanette Nordahl, dzieło nominowane do 5 Duńskich Nagród Filmowych, które przywodzi na myśl „Snowtown” czy „Nitram” Justina Kurzela. Koniecznie trzeba wybrać się na „Jeden rok, jedna noc” Isaki Lacuesty, który nie ma zaplanowanej dystrybucji kinowej w Polsce! Reżyser prowadzi niezwykle immersyjną opowieść o wydarzeniach sprzed siedmiu lat – zamachu terrorystycznym podczas koncertu w paryskim klubie Bataclan. Film otrzymał jedną z najważniejszych nagród na tegorocznym Berlinale. W programie Kamery Akcji znalazło się także kinofilskie „The Story of Film: A New Generation” – najnowszy film Marka Cousinsa gościa 11. edycji FKA. Reżyser w 2011 roku zachwycił widzów swoim 15-godzinnym „The Story of Film: An Odyssey” – teraz powraca z dokumentalnym zapisem podróży po światowych kinach, w którym prym wiedzie mówiona historia filmu – pełna osobistych i intymnych refleksji nad liczącą ponad 120 lat kinematografią. Dla widzów chcących zagłębić się w klasykę filmową, organizatorzy szczególnie polecają pokaz „Miłość jest wszystkim: 100 lat podrywu” w reżyserii Kim Longinotto – magiczny rejs po kultowych, a także tych mniej znanych scenach miłosnych wymontowanych z tysięcy taśm filmowych. Reżyserka umożliwia widzom obserwację, jak na przestrzeni lat zmieniało się w kinie opowiadanie o uczuciach, a towarzysząca muzyka w wykonaniu legendarnego Richarda Hawley’a potęguje wrażenia.
Nie do pominięcia
Choć sprzedaż karnetów została już zamknięta, wciąż możliwe jest zakupienie biletów na pojedyncze seanse (do godz. 14:59 – 9 zł, po godz. 15:00 – 19 zł). Organizatorzy szczególnie zwracają uwagę na przedpremierowy pokaz „Zdarzyło się” Audrey Diwan, filmu na podstawie książki Annie Ernaux – tegorocznej laureatki Literackiej Nagrody Nobla, zdobywcę Złotego Lwa oraz Nagrody Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI) na festiwalu w Wenecji.. „Zdarzyło się” to portret kobiety, która pomimo młodego wieku podejmuje walkę o swoje życie, wolność i samostanowienie. Podczas Kamery Akcji odbędzie się także pierwszy pokaz w Polsce filmu „The Mountain”, nagrodzonego w Cannes dzieła Thomasa Salvadora. To prawdziwa mieszanka konwencji gatunkowych dla każdego, kto chce doświadczyć mistycznych przeżyć w nieprzewidywalnej dziczy.
Święto najstarszego funduszu filmowego w Polsce
Wśród ogromnej palety tytułów, które można obejrzeć na Festiwalu Kamera Akcja znalazły się także te, na które wstęp jest w pełni wolny. W tym roku świętujemy 15-lecie Łódzkiego Funduszu Filmowego. Jubileusz będzie okazją do rozmowy o trzech łódzkich filmach, które podbiły festiwale filmowe na całym świecie: na widzów czeka łódzka premiera najnowszego filmu Oli Jankowskej „Anatomia”. Reżyserka odważnie wchodzi w dialog z takimi filmami, jak „Under the Skin” Jonathana Glazera czy „Love” Gaspara Noégo. To propozycja dla osób szukających w kinie odpowiedzi na pytania, czym jest bliskość, a także z czego wynikają nasze zachowania, myśli, czy uczucia. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką Olą Jankowską, producentem Łukaszem Dzięciołem oraz dystrybutorem Marcinem Adamczakiem. O cienkiej granicy między tematem tabu, a kontrowersją z kinomanami porozmawiają Ewa Puszczyńska i Tomasz Wasilewski - twórcy filmu „Głupcy”, którego historia to nie tylko opowieść o zakazanej miłości, ale także zadająca pytania o więzi człowieka z naturą. Autor „Zjednoczonych stanów miłości” i „Płynących wieżowców” po raz kolejny prowokuje widza i zmusza do wielogodzinnych dyskusji. Festiwalowicze i festiwalowiczki w repertuarze Kamery Akcji znajdą także wyprodukowaną przez łódzkie studio Lava Films „Cichą ziemię” Agi Woszczyńskiej, debiut reżyserki utrzymany w duchu „Turysty” Rubena Östlunda, szwedzkiego kandydata do Oscara z 2014 roku. Dzieło od swojej premiery na festiwalu w Toronto przyciąga do siebie widzów, nieprzerwanie wzbudzając żywą dyskusję. W ogniu pytań widowni o proces powstawania filmu staną Aga Woszczyńska – reżyserka, Jarosław Kamiński – montażysta oraz Luiza Skrzek – kierowniczka produkcji.
Nie tylko w Łodzi
Warto zarezerwować czas także na cztery dni po stacjonarnej odsłonie Kamery Akcji. Na festiwalowej platformie Think Film czekają na widzów filmy fabularne, dokumentalne, krótkometrażowe podczas jedenastu bloków filmowych i aż dwadzieścia spotkań z twórcami oraz ekspertami z branży filmowej, w tym z reżyserkami obsad – Katarzyną Gryciuk-Krzywdą czy Nadią Lebik oraz rozmowy o wideoesejach z Kubą Mikurdą, Stanisławem Liguzińskim, Dagną Kidoń i Michałem Matuszewskim. Więcej na stronie Festiwalu Kamera Akcja.---
13. Festiwal Kamera Akcja odbędzie się od 13-16 października 2022 roku: stacjonarnie w Łodzi oraz online na platformie Think Film (17-20.10.). Zadanie zrealizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu. Festiwal odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej. Patronem specjalnego pokazu filmów Antona Vidokle’a jest Muzeum Sztuki w Łodzi.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2022”. Projekt jest dofinansowany z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.