Reklama

Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS za nami - znamy laureatów

Opublikowano:
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach W Międzynarodowy Dzień Teatru poznaliśmy laureatów pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS, który w całości odbył się na scenie MONOPOLIS.

Pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS dobiegł końca - znamy listę laureatów. 

Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS gościł na Scenie Monopolis w dniach od 24 do 27 marca br. Przez trzy dni miłośnicy teatru mogli obejrzeć osiem spektakli przygotowanych przez debiutantów i doświadczonych artystów.

Termin zakończenia festiwalu TEATROPOLIS nie jest przypadkowy. Na ten dzień (27 marca) przypada Międzynarodowy Dzień Teatru.

Całe przedsięwzięcie zamknęła gala finałowa, podczas której wręczono statuetki i nagrody finansowe przewidziane dla laureatów festiwalu. W kategorii Open nagrodą było 20 tys. zł., a w kategorii Debiut 10 tys. zł. Oprócz tego zwycięzca ma możliwość wpisania wygranych przedstawień do repertuaru Sceny Monopolis w następnym sezonie teatralnym.

Wieczór rozpoczęło odtworzenie wzruszającej przemowy Swietlany Oleszko, dyrektorki i reżyserki teatru w Charkowie w Ukrainie. Mówiła ona dramacie ukraińskiego teatru w czasie panującej wojny, a także o wsparciu, które ów teatr otrzymał od polskich artystów i nie tylko. Podziękowała także naszym rodakom za to, że pozwolili powrócić jej do życia zawodowego w jednym z warszawskch teatrów. 

Podczas poniedziałkowego wieczoru poznaliśmy zwycięzców pierwszej edycji TEATROPOLIS. Jury w składzie: Dorota Kędzierzawska – reżyserka, scenarzystka i montażystka, Katarzyna Janowska – dziennikarka, autorka programów kulturalnych w Onet i felietonistka tygodnika Newsweek, Andrzej Seweryn – aktor, dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie i dyrektor artystyczny TEATROPOLIS, Robert Więckiewicz – aktor filmowy i teatralny i Krzysztof Witkowski – prezes Virako, inwestora Monopolis oraz inicjator TEATROPOLIS przyznało nagrody w kategorii: Debiut i Open.

Jak podkreślało zacne grono sędziów. Pierwsza edycja festiwalu mocno podniosła poprzeczkę kolejnym edycjom. Z uwagi na bardzo wysoki poziom artystyczny jury nie zdecydowało się na tylko dwie nagrody i tak:

- w kategorii "DEBIUT" wyróżnione zostały Ex aequo dwa spektakle „Miłość Ci wszystko wypaczy” i „Mięso”. Jednocześnie statuetka, która nie trafiła do żadnych z twórców, przechodzi a konto kolejnej edycji festiwalu.

- w kategorii "OPEN" przyznano dwa pozaregulaminowe wyróżnienia dla spektakli  „Prime Time” i  „Macbeth”. 

Grand Prix pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS trafiło w ręce aktorki monodramu „Zapowiada się ładny dzień”, Joanny  Gonschorek.

Nagrodę specjalną kapituły TEATROPOLIS za wkład i zaangażowanie w pracę aktorską otrzymał Bronisław Wrocławski, łódzki aktor, którego można oglądać na deskach teatru im. Stefana Jaracza, a także prorektor łódzkiej "filmówki".

Pierwszą edycję Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS zakończył pokaz mistrzowski w wykonaniu dyrektora artystycznego imprezy, Andrzeja Seweryna. W przygotowanych fragmentach  „Dziennika” Witolda Gombrowicza mowa była o Polsce, Europie i Francji, którą artysta tak ukochał. Mowa jest także o kulturze, literaturze i krytykach. 

Całą galę poprowadził w swoim stylu Maciej Stuhr. Nie mogło zabraknąć dowcipnych uwag i wtrąceń, z czego aktor jest znany. W przerwie między częścią oficjalną a występem Mistrza uraczył łódzką publiczność dziesięciominutowym skeczem, podczas którego przybyli goście dziękowali Stuhrowi salwami śmiechu i brawami.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z gali kończącej pierwszą edycję TEATROPOLIS.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy