- Osobnik, który przyjechał do Łodzi, przyszedł na świat 4 grudnia 2021 roku, w belgijskiej Antwerpii - mówi Michał Gołędowski, kierownik edukacji w Orientarium ZOO Łódź. - Jest to trzeci (obok pary z Płocka) tapir malajski żyjący obecnie w Polsce i jeden z zaledwie 47 w Europie. Jego rodzicami są Nakal, co w języku malajskim znaczy "złośliwy" oraz Baku, której imię w języku indonezyjskim oznacza "surowy".
Największy ze wszystkich
Willy jest przedstawicielem jedynego gatunku tapira, który występuje poza Ameryką, a zarazem największego ze wszystkich tapirów żyjących w naturze. Gatunek ten bywa nazywany również czaprakowym ze względu na ciekawe - przypominające pandę - ubarwienie.
- Jego ciało jest czarne z białą łatą na grzbiecie - tłumaczy Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium. - Ta łata wygląda jak czaprak, czyli materiał kładziony pod końskim siodłem.
Światową populację tych zwierząt szacuje się na mniej niż 2,5 tys. osobników, zatem w czerwonej księdze zagrożonych gatunków tapir malajski jest klasyfikowany jako zagrożony. Główną przyczyną ich wymierania jest kłusownictwo, wypadki drogowe oraz utrata i fragmentacja siedlisk.
Roślinożerny samotnik
Tapiry mieszkają w tropikalnych lasach deszczowych, w okolicach jezior i bagien. Prowadzą samotniczy, głównie nocny tryb życia. W poszukiwaniu liści są w stanie obalić nawet 10-metrowe drzewa. Ich kark pokrywa gruba na 2-3 cm skóra, która chroni przed atakami drapieżników.Willy lato spędzi na wybiegu naprzeciwko pingwinów. Zimą będzie dzielił przestrzeń z wyderkami orientalnymi wewnątrz Orientarium.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.