Reklama

Reklama

W Parku Źródliska czuć już lato. Soczysta zieleń zachwyca! [galeria]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Park Źródliska to jedno z najpopularniejszych miejsc, gdzie łodzianie relaksują się i łapią oddech od pędzącej codzienności. Łodzianie tłumnie zaglądają do niego w każdej porze roku. Jak wygląda w czerwcowym słońcu? Zobaczcie zdjęcia.

Reklama

Łódzki park źródliska zachwyca w słonecznej aurze 

Uwielbiane przez łodzian Źródliska są najstarszym łódzkim parkiem, a zarazem jeden z pierwszych publicznych parków w Polsce. Jego historia jest ściśle związana z rozwojem wielkoprzemysłowej Łodzi. Powstał w roku 1840, poprzez wydzielenie fragmentu wiekowego lasu z licznymi źródłami, z obszaru przyłączonego do rozrastającego się miasta i założenie tam "ogrodu spacerowego". Pierwszy projekt ogrodu powstał w 1843 r.

W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku ówczesne władze miasta sprzedały połowę ogrodu (zachodnią) fabrykantowi Karolowi Scheiblerowi i od tego czasu, aż do 1945 r., parkiem publicznym była tylko jego część wschodnia. Od roku 1873 część parku była dzierżawiona przez Towarzystwo Strzeleckie, a następnie w latach 1885-1906 park był dzierżawiony przez Scheiblera. Na początku wieku wybudowany został dom mieszkalny dla obsługi parku (Domek Ogrodnika).

Park służył wtedy głównie rodzinom robotniczym jako miejsce wycieczek, zabaw i majówek. Gruntowną przebudowę parku wykonał wg własnego projektu w latach 1923-1925 E. Ciszkiewicz. Generalny układ przestrzenny parku przetrwał do dziś, z niewielkimi tylko zmianami. W tym okresie nie pozostało już śladu po dawnych źródłach, a staw musiał być zasilany sztucznie. W roku 1919 wybudowano szkolny ogródek botaniczny. Kolejna przebudowa parku miała miejsce w latach 1931-1935 wg projektu St. Rogowicza. Powstał wtedy obszerny parter kwiatowy na osi głównego wejścia. Po wojnie park został uporządkowany, m.in. oczyszczono i pogłębiono staw, drogi pokryto nawierzchnią bitumiczną.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy