reklama
reklama

W Strysznym Kinie pokaz filmów o dawnej Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

W Strysznym Kinie pokaz filmów o dawnej Łodzi - Zdjęcie główne

W Strysznym Kinie pokaz filmów o dawnej Łodzi | foto Materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódź po godzinach Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych w Łodzi zaprasza na wydarzenie pn. AOIA Filmowo, który odbędzie się 05.05.2022 o godz.19:00 w Strysznym Kinie w Klubie Lokatora (ul. Próchnika 3). Będzie to kolejny pokaz filmów o dawnej Łodzi z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.
reklama

Wstęp bezpłatny

Zobaczymy "Powrót do Ziemi Obiecanej" w reż. Jacka Szmidta i "Miasto kobiet" w reż. Witolda Szymczyka. Pierwszy obraz to dokument zrealizowany podczas pierwszego w dziejach Zjazdu Rodziny Izraela Poznańskiego, który miał miejsce w Muzeum Miasta Lodzi, jesienią 2010 roku. Zarejestrowano tutaj rozmowy potomków słynnego fabrykanta, którzy przybyli do Łodzi z różnych stron świata. "Miasto kobiet" natomiast koncentruje się na czasach związanych z okresem ostatnich lat funkcjonowania Łodzi jako ośrodka przemysłu włókienniczego i krachu, jaki miał wkrótce nadejść. Poprzez losy bohaterek-kobiet rezyser daje obraz tego, co wydarzyło się w Łodzi.

Klub Lokatora przy Próchnika 3, nowa przestrzeń na kulturalnej mapie Łodzi, powstał dzięki inicjatywie mieszkańców, w ramach projektu "OdNowa". Klub zainaugurował działalność w grudniu 2021 wydarzeniem "Stryszne kino" - czyli premierą filmu „Z PRÓCHNIKA COŚ WYNIKA”, zrealizowanego przez mieszkańców, połączoną z wieczorem filmów dokumentalnych o dawnej Łodzi z archiwum Wytwórni Filmów Oświatowych.

Projekt OdNowa zrealizowany został przez AOIA w ramach Programu Przestrzenie Sztuki Łódź – Działania Lokalne, finansowany ze środków Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego, dofinansowano ze środków Urząd Miasta Łodzi Łódź pełna kultury, organizator: Fabryka Sztuki.

WYTWÓRNIA FILMÓW OŚWIATOWYCH

Istnieje od roku 1949, a jej dorobek wynosi ok. 5000 filmów. Wytwórnia była jednym z największych producentów filmów krótkometrażowych w Polsce. Za główne sukcesy studia uważa się produkcję filmów przyrodniczych (m.in. w reżyserii Włodzimierza Puchalskiego, Karola Marczaka, Stanisława Kokesza czy Ryszarda Wyrzykowskiego) oraz filmów o sztuce ( które zostały zrealizowane m.in. przez Jarosława Brzozowskiego, Konstantego Gordona, Bohdana Mościckiego). Z Wytwórnią współpracowali także twórcy, którzy odnieśli sukcesy na polu filmu fabularnego (m.in. Krzysztof Zanussi, Grzegorz Królikiewicz, Marek Koterski czy Juliusz Machulski)

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama