Irytujące zjawisko
- Irytuje mnie ten latający "śnieg" niesamowicie, bo co zdążę posprzątać z niego balkon, to po chwili znów jest go wszędzie pełno. Ponieważ mam psa, który w ciepłe dni lubi kursować z mieszkania na balkon i z powrotem, puch jest przez niego wnoszony na sierści, więc fruwa też po całym domu
- skarży się pani Natalia z Karolewa.
Na drażniący biały puch narzeka też pan Jacek ze Śródmieścia, który po niemal każdym spacerze musi go zdejmować z ubrania.
- Jak długo jeszcze to białe okropieństwo będzie wszędzie fruwało?!
W tym roku topola rozsiewa nasiona wcześniej
Latające białe kłaczki to nic innego, jak nasiona topoli. Zwykle szczyt ich rozsiewania przypada na przełom maja i czerwca, ale w tym roku przyroda zdecydowanie przyspieszyła. Co ciekawe, kwiaty topoli rozwijają się wcześniej od liści, najczęściej w okolicy marca i kwietnia. Następnie na okazach żeńskich dojrzewają owoce zawierające nasiona. Do tych ostatnich jest przytwierdzony miękki puch, który zapewnia łatwiejsze przenoszenie nasion przez wiatr.
Nie jest szkodliwy dla alergików
Na szczęście uciążliwość latającego białego puchu kończy się na tym, że trudno go posprzątać. Lekarze podkreślają, że nie jest on szkodliwy dla alergików. U niektórych może podrażnić drogi oddechowe lub spojówki, ale nie powoduje uczulenia. Wiele osób uważa, że to właśnie przez fruwające wszędzie nasiona topoli ma alergię, jednak rzeczywistość wygląda inaczej. Czas latania wszędobylskiego puchu pokrywa się z okresem pylenia traw, a to właśnie ich pyłki są mocno alergizujące.
- To dlatego wielu chorych uczulonych na trawy sądzi, że przyczyną dolegliwości występujących u nich w tym czasie jest unoszący się w powietrzu, widoczny gołym okiem, biały puch topoli, powszechnie, choć mylnie uważany za pyłek tego drzewa
- mówił w rozmowie z Radiem Zet dr n. med. Piotr Rapiejko z Ośrodka Badania Alergenów Środowiskowych.
Uciążliwe dla wrażliwych mogą też być pyłki brzozy, dębu i wierzby.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.