reklama
reklama

170 tys. wezwań pogotowia ratunkowego w Łódzkiem w 2021 roku. Ponad połowa z nich nieuzasadnionych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Canva

170 tys. wezwań pogotowia ratunkowego w Łódzkiem w 2021 roku. Ponad połowa z nich nieuzasadnionych - Zdjęcie główne

Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi podaje statystyki interwencji za 2021 rok. Zbyt dużo nieuzasadnionych wezwań | foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieWojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi udostępniła dane dotyczące swoich akcji ratunkowych w 2021 roku. Spośród 170 tysięcy przypadków, aż 56 procent wezwań nie było stanem nagłego zagrożenia życia lub zdrowia.
reklama

W Łódzkiem w 2021 roku ponad połowa przypadków wezwania pogotowia była nieuzasadniona

77 zespołów ratownictwa medycznego stacjonujących w 13 powiatach województwa łódzkiego tworzą Wojewódzką Stację ratownictwa Medycznego w Łodzi. W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 roku jednostki zrealizowały 171 749 wezwań do pacjentów. Ratownicy zwracają uwagę na problem. Ponad połowa z interwencji nie była uzasadniona. 

Zgodne z zapisem art. 1 ustawy z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zespoły ratownictwa medycznego udzielają pomocy w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. 

W świetle art. 3 pkt. 8 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym sytuację nagłego zagrożenia zdrowotnego definiuje się jako „ Stan polegający na nagłym lub przewidywanym w krótkim czasie pojawieniu się objawów pogarszania zdrowia, którego bezpośrednim następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub uszkodzenie ciała, lub utrata życia, wymagający podjęcia natychmiastowych medycznych czynności ratunkowych i leczenia”. 

reklama

Liczby dają do myślenia. Aż 96 820 (tj. 56,37%) wszystkich przypadków wezwań, nie było sytuacją nagłego zagrożenia zdrowotnego. Wśród powodów interwencji ratownicy wymieniają: kaszel, stan podgorączkowy, przewlekłe bóle pleców i kończyn, ogólne złe samopoczucie, zmęczenie. Przyczyną przyjazdów karetek był m.in. brak dostępu pacjenta do innych placówek ochrony zdrowia albo nawet rodzinne awantury. 

Jak podaje Adam Sępka, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, większość tego typu wezwań powinna zostać zrealizowana poprzez działalność innych podmiotów systemu ochrony zdrowia. Chodzi  o poradnie opieki zdrowotnej lub nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama