Reklama

Reklama

Jak leczyć się w czasie świąt w Łódzkiem? Poradnik Narodowego Funduszu Zdrowia

Opublikowano: sob, 25 gru 2021 18:20
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jak leczyć się w czasie świąt w Łódzkiem? Poradnik Narodowego Funduszu Zdrowia - Zdjęcie główne

Jak leczyć się w czasie świąt w Łódzkiem? | foto Pixabay

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Wielu z nas bardzo dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że niespodziewana choroba podczas świąt może znacząco uprzykrzyć nasz urlop. Co zrobić, gdy w czasie dni wolnych od pracy dopadnie nas przeziębienie, grypa lub COVID? Skorzystajmy z cennych porad Narodowego Funduszu Zdrowia.

Koronawirus a święta

Często gdy dopadnie nas choroba, udajemy się do swojej przychodni na wizytę lekarską. Czasem jednak są takie momenty, że nasz doktor nie przyjmuje lub sytuacja nas nagli. Święta to czas, kiedy Podstawowa Opieka Zdrowotna również odpoczywa, więc pomocy medycznej trzeba wtedy poszukać gdzieś indziej. NFZ przygotował dla pacjentów garść przydatnych wskazówek, które teraz Wam zaprezentujemy.

Jeżeli mamy przypuszczenia, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, mamy możliwość wykonać bezpłatny test finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Zapisać się na niego można na kilka sposobów, np.:

  • poprzez formularz internetowy - aby otrzymać zlecenie online, należy wypełnić kwestionariusz kwalifikacyjny dostępny TUTAJ, poprzez formularz internetowy na test możemy zapisać również swoje dziecko
  • poprzez telefoniczną rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej - należy wybrać numer infolinii 22 735 39 40, konsultant może wystawić zlecenie na pobranie wymazu w kierunku koronawirusa
  • poprzez zlecenie od lekarza przyjmującego pacjentów w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej lub lekarza dyżurującego na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu (TPK).

Gdy zostanie wystawione zlecenie na test, otrzymamy SMS z systemu eKolejka. W wiadomości znajdzie się propozycja miejsca i godziny pobrania wymazu. Można ją zaakceptować albo odrzucić propozycję terminu i lokalizacji. W drugim przypadku należy kliknąć link podany w wiadomości. Wtedy zostaniemy przeniesieni do strony internetowej, a tam będziemy moglI samodzielnie wskazać datę oraz miejsce pobrania wymazu do testu na koronawirusa.

Dodatkowo przez cały okres świąteczny mamy możliwość porozmawiania z konsultantami Telefonicznej Informacji Pacjenta (TIP). Dzwoniąc pod numer infolinii NFZ 800 190 590 uzyskamy bezpłatnie i przez całą dobę wszelkie niezbędne informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą także, jak skontaktować się ze szpitalem bądź punktem nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Osoby dzwoniące z zagranicy powinny telefonować na numer (+48) 22 125 66 00. 

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina również o wciąż obowiązujących zasadach sanitarnych - dezynfekcji dłoni, zachowania przynajmniej półtorametrowego dystansu od innych osób oraz zasłaniania w zamkniętych przestrzeniach nosa i ust.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Łódzkiem

Gdy dopadnie nas nagła choroba w czasie świąt oraz dni wolnych od pracy, pomocy medycznej udzielą nam punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NŚOZ). Są one otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego, a w dni wolne od pracy przez całą dobę. 

Aktualnie w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, gabinety udzielają w pierwszej kolejności teleporad. W czasie telefonicznej wizyty lekarz wydaje zalecenia dotyczące terapii oraz, w razie potrzeby, wystawia e-zwolnienie i e-receptę. 

Jeśli lekarz w trakcie wywiadu przez telefon potwierdzi konieczność konsultacji osobistej, taka wizyta oczywiście się odbywa. Dyżurujący oprócz teleporad udziela również porad w warunkach ambulatoryjnych, a w przypadkach uzasadnionych medycznie w domu pacjenta.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne oraz w święta możemy skorzystać w przypadku nagłego zachorowania, niespodziewanego pogorszenia się stanu zdrowia, gdy leki bez recepty nam nie pomogły, a także gdy boimy się, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może wpłynąć bardzo niekorzystnie na stan naszego zdrowia. 

Szczegółową listę placówek realizujących świadczenia NŚOZ w województwie łódzkim znajdziecie TUTAJ

TPK, izby przyjęć, SOR, stomatologiczna pomoc doraźna

W nocy, w weekendy oraz w święta mamy możliwość skorzystania także z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu (TPK). Jest to odpowiednik nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ale pomoc jest udzielana poprzez telefoniczny wywiad medyczny. Wystarczy, że zadzwonimy pod bezpłatny numer 800 137 200 albo wypełnimy formularz online. Na infolinii dyżurują lekarze i pielęgniarki. Na samym początku podczas rozmowy połączymy się z pielęgniarką, ale jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostaniemy przekierowani do lekarza. 

W przypadku zagrożenia naszego zdrowia albo życia pomocy udzielają izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. Ich pełną listę znajdziemy pod numerem 800 190 590 oraz TUTAJ

Gdy jest zagrożone nasze zdrowie oraz życie możemy także skontaktować się z zespołem ratownictwa medycznego pod numerem 999 lub 112. 

Zawsze jeżeli podejrzewamy, że nasz stan zdrowia jest wywołany koronawirusem lub mieliśmy kontakt z zakażonym, powinniśmy to zgłosić personelowi albo dyspozytorowi. 

W przypadku nagłego bólu zęba warto udać się do punktu stomatologicznej pomocy doraźnej. W święta dyżury dentystyczne są całodobowe. W województwie łódzkim pomoc możemy otrzymać w 3 poradniach:

  • w Centrum Stomatologii Duodent w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Rwańska 5, telefon do rejestracji 604 727 554
  • w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Poradnia ALEX-DENT w Łodzi, ul. Okrzei 40, telefon do rejestracji 42 640 77 10
  • w Niepublicznym Stomatologicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej Super-Dent w Łodzi, ul. Wodna 25/1BU, telefon do rejestracji 42 673 35 98.
CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy pediatra w Łodzi. Ranking na podstawie serwisu Znany Lekarz [top 20]

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.