reklama
reklama

Jeszcze przed feriami pomyśl o paszporcie. Zobacz, jak długo trzeba czekać w łódzkim urzędzie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Jeszcze przed feriami pomyśl o paszporcie. Zobacz, jak długo trzeba czekać w łódzkim urzędzie - Zdjęcie główne

Czekanie z wyrobieniem paszport do ostaniej chwili, to bardzo zły pomysł | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Co prawda, niedawno rozpoczął się rok szkolny, jednak już teraz warto pomyśleć o feriach. Tym bardziej, jeżeli planujemy wyjazd za granicę.
reklama

W województwie łódzkim ferie odbędą się w terminie 16 - 29 stycznia 2023 roku. Już teraz warto pomyśleć o pewnych sprawach, tym bardziej, jeżeli planujemy zagraniczny wyjazd. Oczywiście oprócz wyboru kierunku, należy sprawdzić ważność paszportów. Być może ktoś z naszej rodziny nie ma jeszcze wyrobionego dokumentu. Z załatwieniem tej sprawy nie czekajmy do ostatniej chwili, bo może pojawić się problem.

Zarezerwuj wizytę i umów się na konkretną godzinę 

Osoby, które chcą wyrobić paszport, mają nadzieję, że po prostu przyjdą do urzędu z kompletem dokumentów i z miejsca dostaną się do okienka. Niestety, życie już nieraz pokazało, że nie zawsze tak to wygląda. Największy problem pojawia się latem oraz zimą, krótko przed feriami, kiedy wielu osobom przypomina się, że ich dokument wkrótce straci ważność, albo, kiedy chcą go wyrobić po raz pierwszy. Mimo że czas oczekiwania na wyrobienie paszportu jest zawsze taki sam i wynosi do 28 dni, to już czas, jaki musimy odstać w kolejce, jest naprawdę różny. Latem dochodziło do sytuacji, że ludzi ustawiali się przed urzędami nawet o 3 w nocy, aby załapać się na dzienny limit obsługiwanych petentów. Sytuacja była krytyczna w całej Polsce. 

Nawet jeżeli zimą nie będzie ona tak drastyczna, lepiej nie ryzykować wielogodzinnego pobytu w urzędzie i sprawę załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem. 

Biuro prasowe wojewody łódzkiego informuje nas, że liczba przyjmowanych klientów w sprawach paszportowych jest zmienna. Faktycznie jednak to sezon wakacyjny każdego roku  jest okresem wzmożonej pracy we wszystkich oddziałach paszportowych.

Bardzo dużym powodzeniem cieszy się system elektronicznej rezerwacji wizyt. Oddział w Łodzi, jak również od tego roku wszystkie oddziały terenowe, czyli punkty w Sieradzu, Piotrkowie Trybunalskim i Skierniewicach wyposażone są w aplikację do elektronicznej rezerwacji.  Klienci wybierają dogodny dla siebie dzień i przychodzą na umówioną godzinę. Nie dochodzi więc do sytuacji, w których osoby chcące posiadać dokument paszportowy musiałyby oczekiwać w długich kolejkach. Złożenie wniosku paszportowego jest również możliwe bez wcześniejszej rezerwacji wizyty. Liczba otwartych stanowisk każdego dnia jest dostosowywana do aktualnej liczby klientów obecnych w urzędzie. Dlatego cała procedura przebiega płynnie.

Procedura wyrabiania dokumentu paszportowego trwa do 28 dni od momentu złożenia kompletu dokumentów. Biuro prasowe zauważa również, że o paszport najlepiej wystąpić odpowiednio wcześniej jeszcze z jednego powody. Nie warto bowiem zostawiać odbioru dokumentu na ostatnie dni przed planowanym wyjazdem. Pozwala to zaoszczędzić niepotrzebnych nerwów, zwłaszcza gdy pojawi się nieoczekiwane zdarzenie losowe.

Chcesz wyrobić paszport? To musisz wiedzieć 

Paszport to dokument, który potwierdza naszą tożsamość i polskie obywatelstwo. Dzięki niemy możemy podróżować niemal po całym świecie. Ważny jest 5 lat od wydania – dla dziecka do 13 lat oraz 10 lat od wydania – dla osoby powyżej 13 lat. Koszt uzyskania dokumentu to:

  • 30 zł – dzieci do 13 lat,
  • 70 zł – uczniowie od 13. roku życia i studenci,
  • 140 zł – dorośli.
Wiele osób może skorzystać z ulgi lub zniżki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w usługach: uzyskaj paszport - usługa dla osoby dorosłej lub uzyskaj paszport dla dziecka.

Osoby, które chcą wyrobić dokument muszą przygotować:

  • wniosek o wydanie paszportu – dostaniemy go w punkcie paszportowym. Nie drukujcie plików, które są dostępne w Internecie
  • jedno aktualne, kolorowe zdjęcie – trzeba je zrobić u fotografa nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku. Jeśli chcemy je zrobić samodzielnie – sprawdź, jak wykonać zdjęcie do paszportu,
  • dowód opłaty za paszport,
  • jeśli przysługuje nam prawo do ulgi lub zwolnienia z opłaty – dokument, który to potwierdzi, na przykład legitymacja studencka,
  • ważny paszport, którego obecnie używamy. Jeśli go nie mamy, należy wziąć ze sobą ważny dowód osobisty,
  • jeśli nasze nazwisko zostało zmienione po ślubie za granicą – skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.
Urzędnik może poprosić nas również o inne dokumenty (na przykład o skrócony odpisu polskiego aktu stanu cywilnego, poświadczenie obywatelstwa polskiego), jeśli:

  • będzie miał wątpliwości co do naszej tożsamości lub obywatelstwa,
  • w dokumentach, które przedstawiamy, będą różne, sprzeczne ze sobą dane.
Po złożeniu wniosku o wydanie paszportu sami możemy sprawdzać, czy jest on już gotowy. Możemy to zrobić na dwa sposoby.  Możemy skorzystać z usługi: Sprawdź, czy twój paszport jest gotowy, lub też zadzwonić do urzędu wojewódzkiego i podać numer sprawy (znajdziemy go na potwierdzeniu złożenia wniosku, które dostaniemy w punkcie paszportowym). Numer telefonu znajdziemy na liście urzędów wojewódzkich: Sprawdź listę urzędów wojewódzkich. Dokument odbieramy osobiście w punkcie paszportowym – tam, gdzie złożyliśmy wniosek.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama