Od czwartku można nieodpłatnie szczepić dzieci w wieku 12 i 13 lat w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. Program zostało objętych prawie 810 tys. osób. Przychodnie, które podają szczepionkę, otrzymały je za darmo, a samo podanie szczepienia zostało zrefundowane. W Łódzkiem preparat został podany już pierwszym dzieciom. Jak się okazuje, zainteresowanie jest bardzo duże.
Szczepienie przeciwko HBV. Pierwsze dzieci pojawiły się w przychodniach w Dzień Dziecka
Anna Leder, z łódzkiego oddziału NFZ, tłumaczy, że zaszczepione dziecko zyskuje niemal 100% pewność, że nie zachoruje na jeden z nowotworów i nie zakazi wirusem HPV tych, których kiedyś pokocha. Szczepienie przeciw HPV o 90% zmniejsza ryzyko zakażenie wirusem HPV. Istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyj w tym rakiem krtani, u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płcioweW naszym regionie w programie udział bierze 218 poradni. Jedną z nich jest VITAPLUS w Łodzi. Jak przyznaje dr Piotr Rościszewski, tylko pierwszego dnia, czyli w Dzień Dziecka, przychodnia umówiła na szczepienie przeciw HPV 30 dzieci. Jego zdaniem, szczepienie to wyjątkowy prezent, prezent na całe życie, ponieważ, jak dowodzą badania skuteczności szczepień w profilaktyce tych chorób, jest bardzo duża. W ciągu swojego życia 70-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Połowę zakażonych to osoby wieku 15-25 lat. Poddając się szczepieniu przeciw HPV zmniejszamy o ponad 90% ryzyko wystąpienia zmian przedrakowych i zachorowania na raka szyjki macicy oraz inne choroby nowotworowe. Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV. Dlatego najlepiej ja podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Szczepi się zarówno chłopców, jak i dziewczynki.
Centrum Medyczne VITAPLUS przy Lumumby 14 jest jednym z pierwszych POZ w Łodzi, który rozpoczął szczepienia w ramach programu „bezpłatnych szczepień przeciw HPV”. Choroby powodowane przez infekcje HPV, takie jak rak szyjki macicy, są niestety w Polsce dalej powszechne i często zbyt późno rozpoznawane. W takiej sytuacji rokowanie jest niestety bardzo niepomyślne i prowadzić może do konieczności inwazyjnego, obciążającego i nie zawsze skutecznego leczenia. Niezmiernie istotnym jest, aby zabezpieczyć się przed infekcją HPV zawczasu. Szczepienia to najlepsza ochrona, a dzięki programowi Ministerstwa Zdrowia i NFZ wreszcie znika bariera finansowa, która powstrzymywała wiele osób przed skorzystaniem z tej formy profilaktyki
- tłumaczy dr Piotr Rościszewski.
Czytaj również: To badanie pomaga wykryć groźną chorobę. Teraz zrobisz je bez skierowania. Poznaj szczegóły
Jak zapisać dziecko na szczepienie i jaki preparat jest podawany?
Dr. hab. Ewa Augustynowicz, z Zakładu Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru NIZP PZH, tłumaczy, że szczepionki są bardzo bezpieczne.W ponad 120 krajach realizowane są powszechne programy szczepień przeciw HPV i podano ponad 500 mln dawek
- podaje.
Wizytę trzeba umówić w przychodni (POZ), przez Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka, lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od 7:00 do 20:00). Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało również uruchomienie specjalnej strony, na której będzie można sprawdzić, które punkty wykonują szczepienia. W Łódzkiem jest już 218 placówek POZ, które szczepią dzieci. Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9. W oby przypadkach jest ona podawana w dwóch dawkach. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.
Kontrowersje wokół wieku dzieci. Eksperci tłumaczą, dlaczego nie ma w tym nic złego
HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Wyróżnia się ponad 200 jego typów, wśród których 40 wywołuje zmiany skórne, w okolicy narządów płciowych oraz innych okolic ciała. Dzielimy je na wirusy wysoce rakotwórcze i o małym ryzyku rakotwórczym. Infekcje są najczęściej bezobjawowe i w większości przypadków ustępują samoistnie. Niestety, w niektórych przypadkach mogą powodować nowotwory, np. raka szyjki macicy, raka jamy ustnej, gardła. Szczepienia są najskuteczniejsze, kiedy podawane są dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną.I ta informacja powoduje, że cześć rodziców ze środowisk katolickich i konserwatywnych jest oburzona. Czym konkretnie? Tym, że ich dzieci traktuje się jak osoby nieodpowiedzialne, które na pewno przedwcześnie wejdą w dorosłość i na pewno coś „złapią”. Tymczasem, jak wykazują statystyki, tylko niewielki procent dziewcząt w wieku dawnego gimnazjum rozpoczyna życie seksualne. – Rodzice pytają więc, po co do szczepień zachęcać wszystkich – pisał już wcześniej "Przewodnik Katolicki".
Eksperci wielokrotnie podkreślali, że szczepienia – również chłopców i mężczyzn – to korzyści, które odczują ostatecznie kobiety. Im mniej mężczyzn będzie nosicielami wirusa HPV, tym mniejszej liczbie kobiet przeniesie go w czasie swojego życia seksualnego. Przerwany będzie łańcucha zakażenia, co pomoże zmniejszyć również liczbę przypadków raka szyjki macicy oraz innych nowotworów wśród pań. Sami mężczyźni są najczęściej tylko nosicielami, na ciężkie choroby spowodowane wirusem HPV zapadają wielokrotnie rzadziej niż kobiety, którym oni przekazują wirusa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.