Najsłynniejsza lalka na świecie
Kolekcję najsłynniejszych lalek na świecie - Barbie - można oglądać w Gminnym Centrum Kultury w Czarnocinie (powiat piotrowski). Jej właścicielką jest Marzena Malicka z Koluszek.Na wystawie "Przełamując stereotypy" można obejrzeć najstarszą Barbie - model z 1959 roku z kucykiem, z charakterystyczną dla tamtych lat kręconą grzywką i w kostiumie w czarno-białe paski, a także stworzoną w 2023 roku lalkę z zespołem Downa. Są Barbie z lat 70. i 80., ubrane w falbaniaste suknie w stylu serialu "Dynastia", a także zabawki obrazujące osoby z niepełnosprawnościami i chorobami: lalka bez włosów, utożsamiana z chorobami nowotworowymi, lalki z bielactwem, na wózku, z amputowaną nogą.
Są egzemplarze kolekcjonerskie
W gablotach czekają również kolekcjonerskie lalki z twarzami znanych i inspirujących kobiet m.in. pielęgniarki Florence Nightingale, głuchoniewidomej pisarki i działaczki społecznej Helen Keller, malarki Fridy Kahlo czy pilotki Amelii Earhart, która jako pierwsza kobieta samotnie przeleciała nad Oceanem Atlantyckim.To łącznie ponad 100 lalek, które można oglądać w Gminnym Centrum Kultury "Ekosfera" w Czarnocinie. Ekspozycja jest czynna od 1 kwietnia.
- Wystawę odwiedzają i dzieci, i rodzice przyprowadzający je na zajęcia, i to wśród nich wzbudza największe zainteresowanie. Wchodzą i wspominają: taką miałam, taką chciałam mieć
- mówi Milena Dzięcielewska, dyrektor GCK w Czarnocinie.
Wszystkie zachwycają, każda ma swoją historię
Wszystkie Barbie oraz kilka Kenów to część kolekcji Marzeny Malickiej z Koluszek, która zbiera je od 8 lat. Jako dziecko nie bawiła się lalkami, choć lubiła dla nich szyć i dziergać nowe ubrania.Niektóre przeszły lifting twarzy przywracający im wygląd z oryginalnego pudełka, inne mają nowe fryzury lub stroje. Wszystkie zachwycają, bo każda ma swoją historię - zarówno oryginalną, jak i tę nową. W kolekcji i na wystawie m.in. można oglądać najlepiej sprzedającą się lalkę w historii. To Barbie Totally Hair z 1991 roku, z włosami do kostek i wypuszczona rok później Barbie Hollywood Hair. Są również figurki Barbie Twiggy czy kolorowa ekipa z kolekcjonerskiej serii BMR 1959. Jest Barbie chodząca czy mówiąca.
Lalki z niepełnosprawnościami
Wyjątkowe miejsce w kolekcji, ale i w sercu właścicielki, mają lalki dedykowane osobom z niepełnosprawnościami. Są Barbie na wózkach, z bielactwem, z aparatem ortodontycznym, niewidome, jest lalka bez włosów.
- Lalki z niepełnosprawnościami to moja ulubiona seria
- podkreśla pani Marzena i przyznaje, że w jednym przypadku sama pozbawiła Barbie protezy, zastępując ją kulami.
Jak wspomina, pierwsza oryginalna Barbie na wózku wzbudziła kontrowersje.
- Wózek nie mieścił się do domku, bo on był pierwszy, dlatego szybko model wycofano. Barbie przełamuje konwenanse
Wystawa w Czarnocinie będzie czynna do 9 maja. Tego dnia z odwiedzającymi spotka się kolekcjonerka, która opowie o historii swoich zbiorów.
Barbie stworzyła... Polka
Pierwsza lalka Barbie trafiła do sprzedaży w 1959 roku, czyli ma już 66 lat. Stworzyła ją mająca polskie korzenie Ruta Moskowicz, czyli Ruth Handler. Była córką emigrantów z Warszawy: jej ojciec, Jakub Moskowicz, pochodził spod Garwolina i wyemigrował do USA w 1906 roku, pracując tam m. in. w kuźni, a matka Ruth dołączyła do niego dwa lata później. Ruth urodziła się w Denver w 1916 roku. W 1938 roku poślubiła Elliota Handlera, syna żydowskich emigrantów z Wołynia.Na początku tworzyli mebelki dla lalek, a potem wprowadzili na rynek lalkę będącą odwzorowaniem dorosłej kobiety. Inspiracją do jej powstania była córka Ruth, Barbara, i jej zabawy.
Wśród licznych kolekcji lalek powstała unikatowa seria Barbie Shero, która docenia wyjątkowe osiągnięcia kobiet. W ten sposób zostały uhonorowane trzy Polki: podróżniczka i ambasadorka WWF Martyna Wojciechowska, mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk oraz Iwona Blecharczyk, polska "trucking girl", która podróżuje po świecie ciężarówką.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.