Reklama

Reklama

Nowe odcinki A1 – trzy pasy od Tuszyna do Częstochowy. Od kiedy będzie płatna?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Gov.pl

Nowe odcinki A1 – trzy pasy od Tuszyna do Częstochowy. Od kiedy będzie płatna? - Zdjęcie główne

Od kiedy na A1 zacznie obowiązywać pobór opłat? | foto Gov.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie 30 grudnia 2021 doszło do oficjalnego otwarcia kolejnych odcinków remontowanej autostrady A1. Kierowcy mogą już korzystać z fragmentu nowej trasy między Tuszynem a początkiem obwodnicy Częstochowy. Potwierdzono, że droga zostanie objęta systemem poboru opłat.

Reklama

Oddano nowe odcinki A1 w Łódzkiem. Trzypasmówką od Tuszyna do Częstochowy 

W piątek 30 grudnia doszło do oficjalnego otwarcia nowych odcinków autostrady A1 miedzy Tuszynem a Częstochową. Na miejscu był premier Mateusz Morawiecki.  

- To autostrada, na którą czekaliśmy od dawna – mówił szef rządu, nie kryjąc zadowolenia z oddania odcinków przed wyznaczonym terminem. 

Kierowcy na A1 pomiędzy obwodnicą Częstochowy a Tuszynem zyskają około 56 km dwujezdniowej trasy o trzech pasach ruchu w każdym kierunku. Do ruchu został udostępniony ciąg główny A1 na jezdni w kierunku Katowic, od węzła Piotrków Trybunalski Zachód do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz trzy kilometry trasy na kolejnym odcinku realizacyjnym. Kierowcy mogą już korzystać także z odcinka od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy.

Inwestycja powstaje przy wsparciu funduszy unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość całkowita projektu wynosi ponad 3,5 mld zł, w tym dofinansowanie UE to prawie 1,7 mld zł. W ramach przedsięwzięcia zostanie wybudowane niemal 81 km nowej drogi oraz powstaną między innymi mosty, wiadukty, Miejsca Obsługi Podróżnych i urządzenia ochrony środowiska. 

A1 płatna po ukończeniu remontów. Od kiedy zaczną obowiązywać opłaty? 

Przy okazji ogłoszenia nowego systemu poboru opłat drogowych e-Toll, rząd informował, że po remoncie autostrady A1 trasa zostanie włączona do systemu. Obecny podczas uroczystości minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podkreślał, że bez wprowadzenia opłat, państwa nie stać na utrzymanie infrastruktury autostrad w dobrym stanie. 

Minister zapowiedział, że opłaty zostaną wprowadzone po całkowitym oddaniu autostrady, ale nie wcześniej niż w 2024. 

Ostatni brakujący odcinek autostrady A1 pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk zostanie oddany do ruchu w przyszłym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy