To kolejna odsłona projektu „Wielka Olimpijska Lekcja WF-u”. Dzieci miały okazję ćwiczyć i rozmawiać z olimpijczykami z naszego regionu. Akcja ma zachęcić dzieci do uprawiania sportu i odkrywania nowych możliwości.
Olimpijczycy na hali w Zgierzu
Do udziału w zajęciach zaproszono wszystkie szkoły podstawowe w Zgierzu. Z każdej szkoły w zajęciach mogło wziąć udział dziesięć dziewczynek i dziesięciu chłopców z piątej lub szóstej klasy. Młodzież podzielono na pięć drużyn. Każdą z nich zajmował się inny olimpijczyk. Dzieci mogły poznać tajniki łyżwiarstwa, pięcioboju czy pływania.Zajęcia prowadziła Agnieszka Domańska – łódzka olimpijka z Lillehammer z 1992 roku. Wraz z nią w zajęciach brały udział zawodniczki z klubu łyżwiarstwa figurowego. Młodzież miała okazję zobaczyć, jak przygotować się do zajęć i jak ważne są ćwiczenia przed wejściem na lodowisko.
Tomasz Kupis – zapaśnik, który trenował m.in. w klubie Boruta Zgierz, jest olimpijczykiem z Barcelony z 1992 roku. Pokazywał młodzieży ćwiczenia wzmacniające i rozciągające oraz dawał wskazówki do dalszej pracy.
Anna Wierzbowska – brała udział w zawodach olimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Jest wioślarką i koordynatorką projektu Wielkiej Olimpijskiej Lekcji WF-u. Pokazywała dzieciom ćwiczenia wzmacniające i jak ćwiczyć w domu.
Dariusz Goździak – olimpijczyk z Barcelony z 1992 roku, który zdobył medal za pięciobój nowoczesny. W jego sektorze dzieci mogły między innymi założyć szermiercze maski i spróbować swoich sił w pojedynku.
Aleksandra Urbańczak-Olejarczyk – jest łodzianką i olimpijką z Rio de Janeiro z 2016 roku w pływaniu. Podczas zajęć pokazywała młodzieży ćwiczenia wzmacniające i opowiadała, co jest najistotniejsze podczas treningów.
Uczniowie nie tylko poznawali nowe dyscypliny, ale mieli okazję porozmawiać z olimpijczykami i poznać historię Dariusza Goździaka, który opowiadał o swoich początkach i karierze sportowca. Młodzież poznała również historię Janusza Kusocińskiego, mistrza świata i złotego medalisty olimpijskiego z 1932 roku.
Czy Zgierz ma szanse na nowych olimpijczyków?
Akcje sportowe mają zachęcić dzieci i młodzież do ruchu i odkrywania nowych pasji.
Ważne, żeby młodzież miała okazję czerpać wzorce z tych, którzy swoje życie poświęcili dla sportu, którzy mogą zaszczepić w nich chęć aktywności sportowych i zdrowego trybu życia. Mam nadzieję, że część tych dzieciaków będzie aktywnie i zdrowo żyć i sami będą wymagać więcej od nauczycieli WF-u.
- mówi Przemysław Staniszewski, prezydent Zgierza.
Lekcje z olimpijczykami to szansa dla dzieci i młodzieży na poznanie nowych dyscyplin sportowych, a dla zawodników podzielenia się swoimi umiejętnościami.
Wszystkie ćwiczenia, które przed laty wykonywali dzisiejsi goście, które doprowadziły ich do sukcesów sportowych, przekazują młodzieży. Pokazują, że warto. Ja sam wzorowałem się na swoich idolach i cieszę się, że włodarze miasta to rozumieją i wspierają takie akcje.
- mówi Mieczysław Nowicki, prezes Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi, kolarz – medalista olimpijski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.