Reklama

Reklama

Ostry sprzeciw mieszkańców Zgierza. Nie chcą instalacji przetwarzania odpadów przy ul. Twardej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Łódzkie Zgierzanie sprzeciwiają się realizacji nowej inwestycji na terenie miasta. Przy ulicy Twardej ma powstać instalacja do przetwarzania odpadów płynnych. Władze miasta poinformowały o możliwości składania przez mieszkańców uwag i wniosków.

Jak wiemy z informacji przekazanych przez UMZ, działalność zakładu przy ul. Twardej ma obejmować przetwarzanie olejów, podczyszczanie ścieków przemysłowych, odzyskiwanie części frakcji olejowych i tłuszczowych. Następnie mają być one poddawane utylizacji poza terenem instalacji w Zgierzu. 

Zgierzanie sprzeciwiają się inwestycji przy Twardej. Będą mieli decydujący głos? 

Do 3 września trwa etap konsultacji społecznych dotyczących realizacji inwestycji przy ulicy Twardej. Mieszkańcy Zgierza mają możliwość zawiadomienia urzędników o swoich obawach dotyczących budowy instalacji, zgłaszania uwag oraz wniosków. Na ten moment pomysł spotkał się z krytyką ze strony zgierzan. 8 sierpnia zebrali się na ul. Twardej by wyrazić swój sprzeciw wobec planów powstania instalacji na terenie miasta. Głównym problemem jest według nich lokalizacja – nowa inwestycja znajdowałaby się zbyt blisko osiedli mieszkaniowych. 

 „To nie jest miejsce na taką inwestycję, tutaj są szkoły i osiedla” – mówiła jedna z mieszkanek. 

„Nie potrzebna nam jest jeszcze jedna nieczystość w mieście” – dodaje zgierzanka. 

Oprócz tego, zdaniem zgierzan, priorytetem powinno być uporządkowanie kwestii związanych ze składowiskiem odpadów Boruta. Choć od lat spędza ono sen z powiek mieszkańców, władze miasta zapewniają, że nie należy porównywać go z planowaną instalacją. Jakie procedury dotyczące realizacji planu budowy przy ul. Twardej podjęto do tej pory? O odpowiedź poprosiliśmy Urząd Miasta Zgierza. 

„Jesteśmy dopiero na samym początku drogi. Do tej pory uzyskano uzgodnienia i opinie warunkujące realizację przedsięwzięcia: z Sanepidu, Wód Polskich, RDOŚ oraz Urzędu Marszałkowskiego. Trwa procedowanie decyzji środowiskowej dla planowanego przedsięwzięcia” – informuje Renata Karolewska, pełnomocnik ds. mediów i komunikacji społecznej UMZ – Od 2 sierpnia do 3 września trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Prezydent Miasta Zgierza po to zaprosił zainteresowanych do konsultacji, aby usłyszeć głos: uwagi i propozycje mieszkańców. Z pewnością weźmie pod uwagę głosy, które nie będą stały w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawa” – dodaje.

O głos w sprawie inwestycji przy Twardej poprosiliśmy także radnego Przemysława Jagielskiego. 

 „Uważam, że jako miasto powinniśmy zerwać z wizerunkiem śmieci i odpadów. Jeśli chcielibyśmy lokować kolejne tego typu przedsięwzięcia powinniśmy najpierw uporządkować wszelkie historyczne zaszłości - chodzi o wszelkie bomby ekologiczne, na Borucie, teren pogorzeliska. Wtedy będziemy zmieniać wizerunek z miasta odpadowego, na miasto nowoczesne” – mówi.

Radny zwraca też uwagę na problem lokalizacji inwestycji. Podobne zakłady funkcjonujące na terenie kraju powstały na terenach przemysłowych, z dala od skupisk ludzkich. „Tutaj mamy do czynienia z instalacją, która ma powstać w okolicy osiedli, będzie to na pewno duża niedogodność dla mieszkańców, ale też spadek wartości nieruchomości. Są też kwestie bezpieczeństwa, nie mamy pewności, że nie skończy się to tak samo jak na przykład w przypadku innych tego typu przedsięwzięć, jak na przykład sytuacja z pożarem. Ważne, by mieszkańcy zabrali głos i korzystali z prawa, wyrazili swoją opinię i dali jasny sygnał - bo sam protest to nie jest to samo, co zebranie uwag na piśmie”, dodaje. 

Jak informuje Urząd Miasta, wnioski i uwagi w sprawie inwestycji przy ul. Twardej można składać pisemnie, ustnie do protokołu lub drogą mailową. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy