Było 10 zł, jest 15 zł. Radny: „łupią łodzian”
Sprawę nagłośnił radny Rady Miejskiej w Łodzi Sebastian Bulak. Chodzi o parking zlokalizowany przy Obiekcie Rekreacyjnym „Arturówek”, którym zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi.
Radny zwrócił uwagę, że opłata za pozostawienie samochodu wzrosła w tym roku z 10 do 15 zł, czyli o 50 procent.
- Witamy na parkingu należącym do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. To tu w ramach sportu Urząd Miasta Łodzi łupi łodzian w postaci 15 zł za zostawienie samochodu na parkingu
- denerwuje się Sebastian Bulak.
Radny dodaje, że jeżeli mieszkańcy chcą wiedzieć, jak miasto argumentuje podwyżkę, powinni przeczytać odpowiedź na jego interpelację.
Miasto odpowiada: opłatę wprowadzono zarządzeniem prezydenta
Z odpowiedzi, którą podpisał pierwszy wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik, wynika, że jednorazowa opłata za miejsce parkingowe w wysokości 15 zł została wprowadzona zarządzeniem prezydenta miasta z 14 kwietnia 2026 roku.
Nowa stawka obowiązuje od 1 maja 2026 roku.
„Zmiana opłaty miała na celu zwiększenie wypracowywanych przez MOSiR dochodów za korzystanie z miejskiej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, jak również spowodowana została m.in. znaczącym wzrostem kosztów eksploatacyjnych obiektu” - czytamy w odpowiedzi na interpelację.
Miasto informuje także, że tablice informacyjne zostały zaktualizowane o nową opłatę. Jak dodano, wklejki dość szybko uległy zniszczeniu w wyniku umyślnej dewastacji.
„Stan tablic monitorowany jest przez pracowników MOSiR i w miarę możliwości na bieżąco usuwane są wszelkie nieprawidłowości i zniszczenia” - napisano w odpowiedzi.
Tyle MOSiR zarabia na parkingu w Arturówku
W odpowiedzi dla radnego pojawiły się też konkretne kwoty dotyczące wpływów z parkingu. Można się z niej dowiedzieć, że w 2024 roku przychody z parkingu wyniosły 128 900 zł. Odnotowano wtedy 12 890 transakcji.
W 2025 roku było to 141 600 zł i 14 160 transakcji. Z kolei w okresie od 1 stycznia do 9 czerwca 2026 roku wpływy wyniosły 79 785 zł przy 7284 transakcjach.
Miasto podkreśla, że parking jest użytkowany przez cały rok, ale największe przychody pojawiają się w sezonach letnich. To właśnie wtedy Arturówek przyciąga najwięcej spacerowiczów, rowerzystów i rodzin z dziećmi.
Podwyżka ma dać dodatkowe 43 tysiące złotych
Wiceprezydent Adam Pustelnik poinformował, że MOSiR szacuje wzrost rocznych wpływów z tytułu zwiększenia opłaty parkingowej na około 30 procent.
Ma się to przełożyć na dodatkowy wzrost przychodów o około 43 tysiące złotych.
Na razie miasto nie planuje kolejnych zmian w opłatach parkingowych.
„Na chwilę obecną nie przewidywane są zmiany w opłatach za korzystanie z miejsc parkingowych na obiektach administrowanych przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Łodzi” - dodaje Adam Pustelnik.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.