Widok na zatokę utworzoną przez rzekę
Jedno z takich zakoli znajduje się w pobliżu miejscowości Jamborek, położonej w gminie Zelów, częściowo ukrytej wśród lasów. Do punktu widokowego prowadzi piaszczysta droga przez las. Na skrzyżowaniu należy skręcić w lewo, żeby dotrzeć do stromego klifu, z którego roztacza się widok na zatokę utworzoną przez Grabię. Ostrożnie schodząc w dół, można dostać się bezpośrednio nad wodę.Całkowita długość rzeki wynosi 77 kilometrów. Wędrówka jej biegiem - od Marzenina aż po ujście - pozwala zobaczyć ślady dawnych młynów wodnych, m.in. we wsiach Brzeski i Kozuby. Jeden z takich młynów, przekształcony niedawno w muzeum, znajduje się niedaleko opisanego wcześniej zakola, we wsi Talar.
Ponad 800 gatunków zwierząt
Grabia zasługuje na uwagę przede wszystkim dzięki swojemu bogactwu przyrodniczemu. Badacze zidentyfikowali tu ponad 800 gatunków zwierząt, z czego 80 stwierdzono po raz pierwszy na terenie Polski, a dwa okazały się zupełnie nowe dla nauki. Dzięki temu Grabia uchodzi za najlepiej poznaną rzekę w Polsce pod względem fauny.W wodach Grabi można dostrzec m.in. wrotki, widłonogi, pijawki i mięczaki, a w pobliżu brzegu - szybujące ważki. W nurcie rzeki żyją rzadkie i chronione gatunki ryb, takie jak piskorz, minóg ukraiński czy koza złotawa. Nad rzeką można też zaobserwować wiele gatunków ptaków i ssaków, w tym zimorodki, bąki, cyranki, a także bobry i wydry. Dolina Grabi oraz jej dopływy znajdują się pod szczególną ochroną przyrodniczą, co świadczy o ich unikalnych wartościach ekologicznych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.