Reklama

Reklama

Rządowe wsparcie dla określonej grupy studentów. Sprawdź, gdzie w Łodzi złożyć wniosek

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Rządowe wsparcie dla określonej grupy studentów. Sprawdź, gdzie w Łodzi złożyć wniosek - Zdjęcie główne

Wnioski można składać do 10 października | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Nadal można składać wnioski do dofinansowania nauki w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub do przeprowadzenia przewodu doktorskiego. Świadczenie mogą otrzymać osoby, które mają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Reklama

Trwa nabór wniosków do dofinansowania nauki w szkole wyższej, szkole policealnej, kolegium lub do przeprowadzenia przewodu doktorskiego. Zobacz, kto i ile może otrzymać.

Będziesz wnioskować o pieniądze? To musisz przygotować

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że dofinansowanie obejmuje koszt opłaty za naukę (czesne) lub opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego. Dotyczy to osób, które mają wszczęty przewód doktorski, a nie są uczestnikami studiów doktoranckich. Dla uczniów szkół policealnych i studentów przewidziany jest także dodatek na pokrycie innych kosztów kształcenia.

Istnieje możliwość otrzymania świadczenia również przez uczniów posiadających orzeczenie o lekkim stopniem niepełnosprawności. Muszą oni jednak spełnić określone warunki.

Wnioski na rok akademicki 2022/2023 można składać do 10 października. Wcześniej jednak należy przygotować: 

 • orzeczenie o niepełnosprawności,
 • zaświadczenie z uczelni/szkoły,
 • fakultatywnie: informację o poniesionych kosztach (ze szkoły/uczelni),
 • fakultatywnie: zaświadczenie z uczelni lub oświadczenie, że aktualnie nauka jest pobierana lub w poprzednim semestrze nauka była pobierana w formie zdalnej (w związku z pandemią),
 • fakultatywnie: informację o zaliczeniu semestru (ze szkoły/uczelni).
Mieszkańcy Łodzi wnioski mogą składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Kilińskiego 102 102A 90-012 Łódź, telefon: 426371342, adres e-mail: sekretariat@mops.lodz.pl. 

Mieszkasz poza Łodzią? Sprawdź, gdzie złożysz wniosek

Możliwe wsparcie aż na 20 semestrów 

Maksymalna kwota dofinansowania kosztów nauki, dotyczących semestru/półrocza objętego dofinansowaniem, wynosi w przypadku:

 1. dodatku na pokrycie kosztów kształcenia:
 • do 1.000 zł - dla wnioskodawców pobierających naukę w szkole policealnej lub kolegium,
 • do 1.500 zł - dla pozostałych wnioskodawców;
 1. dodatku na uiszczenie opłaty za przeprowadzenie przewodu doktorskiego – do 4.000 zł,
 2. opłaty za naukę (czesne) – równowartość kosztów czesnego w ramach jednej, aktualnie realizowanej formy kształcenia na poziomie wyższym (na jednym kierunku) - niezależnie od daty poniesienia kosztów, ale dofinansowanie powyżej kwoty 4.000 zł jest możliwe tylko, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu wnioskodawcy nie przekracza kwoty 764 zł (netto) na osobę;
 3. jeśli osoba niepełnosprawna pobiera naukę jednocześnie na dwóch lub więcej kierunkach studiów wyższych, kwota dofinansowania do czesnego na drugim i kolejnych kierunkach może wynieść do 50% kosztów ponoszonych na każdym z tych kierunków. Dofinansowanie powyżej kwoty 2000 zł jest możliwe, jeśli wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu wnioskodawcy nie przekracza kwoty 764 zł (netto) na osobę, z zastrzeżeniem zasad dotyczących wkładu własnego.
Rządowe wsparcie finansowe możemy otrzymać aż do 20 semestrów różnego rodzaju etapów nauki na poziomie wyższym (szkoła policealna, kolegium, studia I stopnia, studia II stopnia, studia III stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe, przewód doktorski, który został otwarty poza studiami. Świadczenie jest przyznawane semestralnie, dlatego, aby otrzymać kolejny dodatek trzeba pokazać zaświadczenie o zaliczeniu semestru lub potwierdzenie frekwencji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy