reklama
reklama

To jedyna taka atrakcja w Polsce. Ma 250 lat i znajduje się w Łódzkiem! [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

To jedyna taka atrakcja w Polsce. Ma 250 lat i znajduje się w Łódzkiem! [FOTO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
5
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieTo jedyne takie miejsce w Polsce. Jest najcenniejszym symbolem jednego z miast województwa łódzkiego
reklama

Najstarszy zabytek Kutna

Pałac Saski, zbudowany za 6 tys. talarów i dziś odnowiony za 36 mln zł, jest najcenniejszym symbolem Kutna i jego przeszłości. Ten drewniany budynek z charakterystyczną konstrukcją szkieletową, w której widoczne były belki i wypełnienia z gliny lub cegły, to dziś najstarszy zabytek Kutna i jedyny w Polsce zachowany pałac pocztowy wzniesiony z polecenia Augusta III w czasach unii polsko-saskiej. 

W połowie XVIII wieku Kutno zyskało na znaczeniu jako punkt na nowym trakcie pocztowym łączącym Drezno z Warszawą. Stało się to w 1749 roku, gdy król August III zdecydował o zmianie dotychczasowej trasy. Zamiast prowadzić przez Wrocław, Wieruszów, Widawę, Piotrków, Ujazd i Rawę, nowy szlak przebiegał przez Kargową i Poznań, a dalej, średniowiecznym traktem, właśnie przez Kutno.

reklama

Zbudował go król August III

Nowa droga miała przede wszystkim skrócić czas przejazdu przez obce terytoria, które znajdowały się poza granicami Saksonii i Rzeczypospolitej, co ułatwiało logistykę podróży królewskich i przesyłanie poczty. Dzięki temu Kutno stało się ważnym przystankiem na trasie między Dreznem a Warszawą, i to właśnie tutaj król zdecydował się wznieść pałac pocztowy.

- Pałac Saski był nie tylko miejscem dla króla, ale też ważnym przystankiem dla kurierów, którzy przewozili królewską korespondencję między Warszawą a Dreznem. Przez Kutno przebiegały też szlaki handlowe, m.in. dawny Szlak Bursztynowy, więc zatrzymywali się tu kupcy, urzędnicy, a nawet artyści w podróży

- mówi Sebastian Tadeusiak, przewodnik po pałacu.

Napoleon ugoszczony obiadem

Z okresem wojen napoleońskich wiąże się szczególny epizod w dziejach Pałacu Saskiego: pobyt cesarza Napoleona Bonaparte, który zatrzymał się w Kutnie 11 grudnia 1812 roku podczas odwrotu z tragicznej wyprawy na Rosję. Towarzyszył mu marszałek Armand de Caulaincourt. Przyczyną postoju było uszkodzenie sań, którymi podróżował. Podczas krótkiego pobytu Napoleon został ugoszczony obiadem w pałacu i, jak głosi lokalna tradycja, opuścił miasto pod wrażeniem serdeczności oraz gościnności żony ówczesnego podprefekta.

reklama

Po II wojnie światowej pałac, częściowo zniszczony przez niemieckich okupantów, stopniowo podupadał. Przez lata wykorzystywany był w celach komercyjnych - mieściły się tam sklepy i punkty usługowe. Kolejny dramat przyszedł w 2003 roku, kiedy obiekt niemal doszczętnie spłonął. 

Miasto wykupiło ruiny pałacu

Miasto wykupiło ruiny pałacu i rozpoczęło  rewitalizację. Dzięki badaniom archeologicznym, dokumentom historycznym i ogromnemu zaangażowaniu specjalistów udało się odtworzyć wygląd pałacu i przywrócić mu dawny blask.

Dziś odnowiony Pałac Saski w Kutnie mieści nowoczesne muzeum, które opowiada historię regionu, czasy unii polsko-saskiej oraz losy samego pałacu. Wystawy, lekcje muzealne, warsztaty i wydarzenia kulturalne ożywiają bogatą historię miejsca. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo