reklama
reklama

To miejsce odwiedzają setki tysięcy turystów. Znajduje się w Łódzkiem! [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

To miejsce odwiedzają setki tysięcy turystów. Znajduje się w Łódzkiem! [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ŁódzkieChyba nie ma piękniejszego miejsca na kulturalnej mapie Łódzkiego. Można tu dojechać w godzinę.
reklama

Ogród romantyczny w Arkadii pod Łowiczem

Ogród romantyczny w Arkadii pod Łowiczem został założony w końcu XVIII wieku przez Helenę Radziwiłłową. Jego układ, pełen malowniczych ruin, stawów, mostów i alejek, został zaprojektowany tak, żeby skłaniać odwiedzających do zadumy i kontemplacji.

Monika Antczak, kurator Muzeum w Nieborowie i Arkadii, podkreśla, że ogród to miejsce absolutnie wyjątkowe nie tylko w województwie łódzkim, ale w całej Polsce. 

- To przestrzeń przesiąknięta ideą romantyzmu, w której każdy detal ma znaczenie, a całość została zaplanowana z niezwykłą wrażliwością i wyobraźnią. To jest ta mityczna Arkadia, która w swojej poezji rozsławił Wergiliusz.

reklama

Wyjątkowość ogrodu w Arkadii wynika nie tylko z jej artystycznego i historycznego charakteru, ale również z konsekwencji, z jaką została zrealizowana wizja księżnej Radziwiłłowej. Ogród pełnił funkcję swoistego teatru natury, w którym pejzaż, architektura i symbolika doskonale ze sobą współgrają.

Artefakty z różnych epok

W romantycznym ogrodzie znajduje się wiele zabytków, które nie tylko zdobią przestrzeń, ale mają znaczenie symboliczne. 

- Zamysł Heleny Radziwiłłowej był taki, żeby na tak naprawdę niewielkiej przestrzeni skumulować artefakty z różnych epok historycznych. Dlatego mamy antyczną Świątynię Diany, Domek Gotycki, ruiny nawiązujące do włoskich willi renesansowych. Dziś ogród w Arkadii to około 16 hektarów

- opisuje Monika Antczak.

Świątynia Diany to jeden z pierwszych pomysłów księżnej. Jest to budowla poświęcona rzymskiej bogini łowów, przyrody i księżyca. W romantycznej interpretacji Diana symbolizuje czystość, wolność i niezależność - wartości, które były bliskie Helenie Radziwiłłowej. Świątynia stylizowana na antyczną mieści w sobie kilka sal, z których największa ozdobiona została przepięknym malowidłem autorstwa Jana Piotra Norblina.

reklama

Dziś Arkadia to historyczny ogród

Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli ogrodu jest Akwedukt. Znajduje się on nieopodal Świątyni Diany. To rekonstrukcja oryginału pochodzącego z 1784 roku. W ówczesnym układzie parku był on pomyślany jako most nad przepływającą w pobliżu rzeką.

Dom Murgrabiego to budowla o bardziej średniowiecznym charakterze, pełniąca funkcję "strażnicy ogrodu". Murgrabia to dawny zarządca zamku lub majątku, osoba czuwająca nad porządkiem. W ogrodzie Arkadii jego dom symbolizuje ład, opiekę i czułość wobec tego, co kruche i ulotne. Budynek wygląda niczym wyjęty z rycerskiej opowieści: z kamienną fasadą, wieżyczkami i tajemniczym wnętrzem. 

Dziś Arkadia to historyczny ogród, który należy do Szlaku Ogrodów Historycznych pod auspicjami Unii Europejskiej. Zachwyca zarówno znawców sztuki ogrodowej, jak i zwykłych spacerowiczów. Cieszy się bardzo dużą popularnością. W ubiegłym roku ogród odwiedziło ponad 270 tysięcy turystów.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo