Reklama

Reklama

W Łodzi łatwo usłyszeć obcy język. W regionie przybywa cudzoziemców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: ZUS

W Łodzi łatwo usłyszeć obcy język. W regionie przybywa cudzoziemców - Zdjęcie główne

W całym województwie łódzkim przybywa cudzoziemców | foto ZUS

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Wystarczy niedługi spacer ulicami Łodzi, by przekonać się, że obcokrajowców u nas nie brakuje. Różnorodne dialekty słychać w sklepach, na ulicach, czy w parkach. Z podanych nam danych wynika, że podobny trend można zaobserwować w całym regionie łódzkim. Ostatnio odnotowano 73,5 tys. cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Najwięcej jest obywateli Ukrainy. 

Reklama

- Na koniec listopada ub. roku w województwie łódzkim zarejestrowano 55,7 tys. ubezpieczonych z Ukrainy, co oznacza, że od czerwca ubiegłego roku przybyło nam 1,7 tys. ubezpieczonych z tego kraju – mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Od końca czerwca do końca listopada ub. roku przybyło m.in. 200 osób z Mołdawii i 930 osób z Białorusi. Obecnie mamy 4,7 tys. ubezpieczonych z Białorusi i 935 z Mołdawii. 

- W łódzkim chętnie przebywają też obywatele Gruzji, jest ich ponad 2,3 tys., jednak w stosunku do czerwca to o 93 osoby mniej.  Spadła też znacznie liczba zatrudnionych obywateli Rosji, jest ich obecnie o niemal 20 procent mniej niż na koniec czerwca ub. roku. Obecna liczba przedstawicieli Rosji w Łódzkiem wynosi 586 osób, czyli o 140 osób mniej niż w czerwcu ubiegłego roku, kiedy było tu  726 osób – dodaje Monika Kiełczyńska.

Z danych ZUS wynika, że na terenie łódzkiego sporo jest też ubezpieczonych z Wietnamu, Turcji, Indii, Indonezji i Filipin. Mamy też nacje, których nie odnotowują łódzkie statystyki ZUS, a należą do nich np. obywatele Aruby, Barbadosu, Senegalu, Czarnogóry czy Ekwadoru.

- Do Polski w celach zarobkowych przyjeżdżają obywatele z ponad 160 krajów. Obecnie mamy 1 mln 67 tys. obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS (na koniec czerwca było 1 mln 25 tys.). W całym kraju od końca czerwca do końca listopada ubiegłego roku  wzrosła m.in. liczba Ukraińców, z 736 tys. do ponad 753 tys., Białorusinów z 87,7 tys. do 106 tys., a spadła m.in. przedstawicieli Rosji z 14 361 do 13 618 osób – zauważa  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa łódzkiego.

Większość cudzoziemców (59,1%), podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Pozostali albo założyli własna firmę , albo pracują na umowach zleceniach lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.

info: ZUS

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy