Akcja szczepienia lisów. Są najbardziej podatne na zakażenie
Lisy są najbardziej wśród stworzeń wolno żyjących podatne na zakażenie wścieklizną. Na szczęście od wielu lat regionie łódzkim nie było przypadku przeniesienia tej choroby na człowieka
Każda ze szczepionek składa się ze smakowej przynęty i umieszczonego w środku pojemnika z płynnym lekiem. Gdy lis przegryza pojemnik, szczepionka dostaje się do jego organizmu przez kontakt z błoną śluzową jamy ustnej.
Akcja szczepienia lisów. Na co trzeba uważać?
W okresie wykonywania szczepień lisów i 14 dni po zrzuceniu szczepionki zaleca się:
- nie wchodzić na teren lasu,
- zachować ostrożność w czasie pobytu na polach i terenach przyleśnych,
- nie dotykać i nie podnosić a tym bardziej nie rozłamywać przynęt - przynęty dotykane przez ludzi są omijane przez lisy,
- przypadkowy kontakt człowieka z kapsułką zawierającą wirus wścieklizny wymaga przemycia miejsc kontaktu wodą z mydłem i zgłoszenia się do lekarza, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia rąk, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.
Akcja szczepienia lisów. Pilnujmy psów i kotów
Warto pilnować, żeby do szczepionki nie dobrały się zwierzęta domowe. Wprawdzie nie jest ona dla nich szkodliwa, ale lekarze weterynarii zalecają, żeby 14 dni od wyłożenia szczepionki psy prowadzać po lesie na smyczy, a koty trzymać w zamknięciu. W przypadku kontaktu zwierzęcia ze szczepionką należy zgłosić się do lekarza weterynarii.Akcja szczepienia lisów potrwa do 4 października br.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.