Reklama

W Pabianicach podczas pikniku mundurowego „Łączy nas służba” zachęcano, by zostać policjantem [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Łódzkie Wystawa wozów i motocykli należących do służb, prezentacja sprzętu policyjnych antyterrorystów, pokaz ratownictwa na wodzie i lądzie - w tym ratowania osoby, której grozi utonięcie, a także pokaz tego, jak wygląda rozcinanie samochodu po wypadku, by wydostać kierowcę i pasażera znalazły się w programie pikniku mundurowego „Łączy nas służba”, zorganizowanego w Pabianicach w sobotę 27 sierpnia, w ostatni weekend wakacji.

Piknik mundurowy „Łączy nas służba” w Pabianicach

Podczas wydarzenia można było spotkać m.in. policjantów, strażników miejskich, strażaków, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej, a także ratowników wodnych. W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pabianicach, gdzie znajduje się popularny teren rekreacyjny Lewityn, zebrały się całe rodziny pabianiczan – od najmłodszych, kilkulatków, po seniorów. Wydarzenie zorganizowali komendant powiatowy Policji w Pabianicach insp. Jarosław Tokarski, starosta pabianicki Krzysztof Habura i prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano szczególnie wiele atrakcji. Jedną z idei pikniku było inspirowanie najmłodszych, by rozważając w przyszłości wybór drogi zawodowej, wzięli pod uwagę możliwość wstąpienia w szeregi policji lub do innych służb, np. straży pożarnej czy granicznej. Do pracy w policji zachęcano też starszych. Funkcjonariusze opowiadali, jak przebiega nabór, ile wynoszą obecnie zarobki w policji. Zainteresowanie było duże.

Jednocześnie prezentowano radiowozy i policyjne motocykle, sprzęt wykorzystywany przez samodzielne pododdziały antyterrorystyczne policji (były to m.in. kombinezon przeciwodłamkowy, mobilny robot pirotechniczny, sprzęt do neutralizacji ładunków wybuchowych), a także wozy strażackie. Pokazywano umundurowanie poszczególnych służb. Stanowiska na pikniku miały Komenda Powiatowa Policji w Pabianicach i Komenda Wojewódzka Policji w Łodzi. Straż pożarną reprezentowały OSP Pabianice i OSP Konstantynów Łódzki. 

Rozstawiono też namioty m.in. straży granicznej (Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego, reprezentowany przez Placówkę Straży Granicznej w Łodzi) i 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Można było przyjrzeć się technikom pracy ratowników z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Straż Miejska w Łodzi zaprezentowała resuscytację psa na specjalnym fantomie

Do najciekawszych momentów pikniku należało obserwowanie ratowników i strażaków w akcji - pokaz, podczas którego podejmowali z kąpieliska na „Lewitynie” osobę „tonącą”, a potem transportowali ją na brzeg i udzielali pierwszej pomocy, służącej ratowaniu życia człowieka. Prezentowano też techniki resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem fantomów. Nie zapomniano o zwierzętach wymagających pomocy - Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi przedstawił techniki ratowania rannych zwierząt, resuscytację psa na specjalnym fantomie.

Strażacy pokazali, jak wygląda rozcinanie samochodu po wypadku, by wydostać kierowcę i pasażerów. Bezpieczeństwo w ruchu drogowym było ważnym tematem sobotniego spotkania. O jego zasadach przypominano starszym i uczono młodszych. Odbył się Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym o Puchar Komendanta Powiatowego Policji w Pabianicach - dzieci sprawdziły swoją wiedzę w mobilnym miasteczku ruchu drogowego. Starsi mieli możliwość przekonania się, jak organizm reaguje na dachowanie samochodu. 

Można było zasiąść w symulatorze dachowania, który dostarczył Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi. Przypomniano, jak istotne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa i że trzeba jeździć bezpiecznie, przestrzegając przepisów, aby uniknąć wypadków. Do symulatora jako pierwszy wsiadł na pikniku starosta Krzysztof Habura. Gdy z niego wysiadł, podkreślał, że był pod ogromnym wrażeniem. „Wszystkich namawiam do bezpiecznego i ostrożnego jeżdżenia samochodem, bo to dachowanie jest naprawdę koszmarne. Zawieszenie się głową w dół… Jeźdźmy ostrożnie, uważajmy na prędkość” – przestrzegał.

Jak powiedziała nam podkom. Ilona Sidorko, oficer prasowy KPP w Pabianicach, była to pierwsza edycja Pikniku Mundurowego, wydarzenie planowane jest jednak jako coroczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy