Jak już informowaliśmy, Polska zamówiła 32 myśliwce F-35 w 2020 roku. Produkcja pierwszych czterech samolotów przeznaczonych dla polskich sił powietrznych rozpoczęła się w zakładach Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie w marcu 2023 roku. Trzy zeszły już z linii produkcyjnej. Dwa mają już za loty testowe. Pierwszy obył się w poniedziałek 2 grudnia. Dowództwo Generalne poinformowało, że maszyna przez ponad godzinę pozostawała w powietrzu.
"F35A Husarz pomyślnie wykonał swój pierwszy lot testowy z fabryki Lockheed Martin w bazie NAS Joint Reserve Base Fort Worth w 🇺🇸 Teksasie"
- podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w mediach społecznościowych.
W środę 18 grudnia swój dziewiczy lot wykonała kolejna maszyna.
Jak podkreślają eksperci, loty testowe mają ogromne znaczenie. Dzięki nim sprawdzane jest na przykład działanie systemów samolotu.
32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku przygotowuje się na F-35
Supermyśliwce, razem z myśliwcami F-16 będą stanowić trzon polskiego lotnictwa bojowego. Na przyjęcie F-35 szykuje się 32. Baza Lotnictwa Taktycznego w Łasku. To tam w pierwszej kolejności bowiem trafią maszyny. Zresztą nie tylko. Polska poza myśliwcami kupiła bowiem Zintegrowane Centrum Szkoleniowe i 8 symulatorów misji (Full Mission Simulator). Cztery symulatory znajdować się będą w Łasku, a cztery w 21. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.
Najpierw szkolenia w Stanach Zjednoczonych
Czym charakteryzują się supermyśliwce F-35? Wyróżnia je technologia "stealth", bo sprawia, że samoloty trudno wykryć.Obsługa F-35 wymaga nie tylko wykwalifikowanych pilotów, ale i odpowiednio przygotowanego personelu naziemnego. Zarówno piloci, jak i personel techniczny będą szkolili się w Stanach Zjednoczonych. W ramach zakupionego programu szkoleniowego, do USA wyjedzie 24 pilotów (w tym pierwsza kobieta pilot) oraz 92 członków personelu technicznego. Po ich powrocie do Polski, będą oni przekazywać swoją wiedzę innym pilotom i technikom w Łasku.
Dodajmy, że pierwszy w historii oblot F-35A miał miejsce w 2006 roku. Myśliwiec zbudowano dla amerykańskich sił powietrznych. Produkcja seryjna rozpoczęła się pięć lat później.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.