reklama
reklama

Znamy wyniki próbek z rzeki Ner. Co spowodowało śnięcie ryb w naszym regionie? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Znamy wyniki próbek z rzeki Ner. Co spowodowało śnięcie ryb w naszym regionie? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁódzkieOd minionego piątku z rzeki Ner w naszym regionie wyłowiono około 250 kg śniętych ryb. Poznaliśmy już wyniki badań dotyczące przyczyn ich obecności.
reklama

W związku z wystąpieniem zjawiska śniętych ryb na rzece Ner, na terenie powiatu łęczyckiego i poddębickiego od piątku trwały intensywne prace wszystkich służb, w celu usunięcia padniętych ryb oraz wyjaśnienia przyczyny tego zjawiska. W sobotę zwołano Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, po którym wydane zostały kolejne dyspozycje.

Jak informuje Łódzki Urząd Wojewódzki, od piątku do niedzieli z Neru wyłowiono w sumie około 250 kg śniętych ryb. Służby uczestniczące w oczyszczaniu koryta rzeki nie stwierdziły zanieczyszczeń oraz obecności nowych śniętych ryb. Jednocześnie w wodzie obserwowane były żywe pływające osobniki. 

reklama

Swoje działania opisują również łęczyccy strażacy, którzy 13 i 14 sierpnia wyławiali z rzeki martwe ryby.

- Działania prowadzone były na ok. 21 km odcinku Neru płynącego przez powiat łęczycki. Odłowiono 270 kg martwych ryb, które przekazane zostały wyznaczonej firmie. Próbki martwych ryb na bieżąco przekazywano do badań. W działaniach udział brali strażacy z Komendy Powiatowej PSP w Łęczycy oraz OSP w KSRG (Grabów i Śwince Warckie) – mówi Tomasz Suski z KP PSP w Łęczycy.

reklama

15 i 16 sierpnia po raz kolejny skontrolowano cały odcinek rzeki Ner przepływający przez powiat łęczycki. Podczas kontroli nie znaleziono martwych ryb.

Jak zaznacza Łódzki Urząd Wojewódzki, analizy próbek wykonane przez inspekcję ochrony środowiska, inspekcję weterynaryjną oraz inspekcję sanitarną nie wskazują na obecność w wodzie, jak i w rybach podwyższonych norm rtęci, innych metali ciężkich, pestycydów czy substancji ropopochodnych. 

reklama

- Na podstawie stanu faktycznego i wyników badań należy wskazać, że przyczyną  śnięcia ryb nie były zanieczyszczenia chemiczne rzeki. W związku z tym zachodzi największe prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska tzw. przyduchy – informuje Łódzki Urząd Wojewódzki. 

Wyniki badań stanowią podstawę do cofnięcia od dzisiaj tj. od dnia 17.08 rekomendacji niekorzystania z rzeki Ner. 

Info: Łódzki Urząd Wojewódzki/KP PSP Łęczyca

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama