Reklama

Ruszyła Strefa RozwoYou 2.0. To aż 30 mln zł od ŁSSE na rozwój pracowników

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ruszyła Strefa RozwoYou 2.0. To aż 30 mln zł od ŁSSE na rozwój pracowników  - Zdjęcie główne

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna | Ruszyła Strefa RozwoYou 2.0. To aż 3 mln zł od ŁSSE na rozwój pracowników TUŁÓDŹ Łódź Wiadomości łódzkie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ŁSSE Wystartowała kolejna edycja wyjątkowego  projektu Strefa RozwoYou 2.0. Tym razem Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozdysponuje ponad 30 mln zł na dofinansowanie usług rozwojowych dla MŚP z regionu łódzkiego. O tym, jak postarać się o dofinansowanie oraz dla kogo przeznaczone są bony, rozmawiamy z Anną Jankowską, Koordynatorką Projektu Strefa RozwoYou 2.0.

Bartosz Jankowski (TuŁódź.pl): Dlaczego ŁSSE decyduje się na wspieranie łódzkich firm i ich pracowników inwestując środki w rozwój kapitału ludzkiego?

Anna Jankowska (Koordynatorka Projektu Strefa RozwoYou 2.0.): Jesteśmy jedyną strefą ekonomiczną w Polsce, która podejmuje tego typu wyzwania. Nasza 20-letnia praktyka we wspieraniu przedsiębiorców i biznesu pokazuje, że pracodawcom często brakuje wyspecjalizowanej kadry. Projekt Strefa RozwoYou powstał z myślą o tym, by podnosić kwalifikacje pracowników i jednocześnie wpisywać się w ideę Life Long Learning. Baza usług rozwojowych zawiera ponad 28 000 możliwości z tak różnych branż, że naprawdę każdy może znaleźć coś dla siebie. 

W jaki sposób przedsiębiorcy dowiadują się o możliwości skorzystania z bonów rozwojowych?

Realizując projekty szkoleniowe wspierające rozwój pracowników od blisko trzech lat obserwujemy kilka charakterystycznych trendów, między innymi do programu aplikują przedsiębiorcy świadomi wagi rozwijania kompetencji pracowników, posiadający plany rozwoju swoich firm, strategie i inne dokumenty wytyczające cele i potrzeby szkoleniowe. Z reguły konkretnie wiedzą jakie obszary chcą wzmocnić, z jakich usług rozwojowych skorzystać. Druga grupa to oddolne inicjatywy pracowników, którzy dowiadują się o możliwości pozyskania środków na dokształcenie i motywują swoich pracodawców do złożenia wniosku. I wreszcie ostatnia grupa to podmioty, zainspirowane przez firmy szkoleniowe, które poszukują klientów na rynku.

Czy trudno jest zgłosić się do Projektu?

Do Projektu zgłaszamy się poprzez wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego online. Składa się on z 3 kroków, które są bardzo intuicyjne dla wypełniającego, a większość danych, po wpisaniu nr NIP zaciąga się automatycznie. Ważne jest, aby pamiętać o kilku informacjach, które należy mieć przygotowane przed wypełnieniem wniosku. Np.; wartość otrzymanej dotychczas pomocy de minimis, którą można sprawdzić wpisując NIP na stronie https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary oraz wartość bonów o jaką aplikujemy (podzielna przez 70 zł).

Drugim etapem skutecznej rejestracji w programie jest wypełnienie formularza de minimis, którego wzór znajduje się tutaj: https://www.uokik.gov.pl/wzory_formularzy_pomocy_de_minimis.php. Wypełnienie go przysparza sporo problemów, ale mamy na to 3 dni robocze oraz wsparcie ekspertów Strefy RozwoYou, którzy udzielają konsultacji telefonicznie, na czacie lub mailowo. Korzyści tego wsparcia widzimy w liczbie skutecznie składanych wniosków.

Zgłoszenie do projektu nie wydaje się problemem nie do przejścia. Czy łatwo zatem dostać się do Projektu i czerpać z niego profity?

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Wiele osób powie, że bardzo trudno, że wielokrotnie próbowali i im się to nie udało. Kluczowe było bowiem szybkie wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego. Funkcjonowała zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. Podobno w niektórych przypadkach pojawiały się nawet jakieś boty. Często więc zdarzało się tak, że kto pierwszy wypełnił wniosek, dostawał się do Projektu, podczas gdy inne osoby nie zdążyły nawet zacząć wypełniać  formularza.

Udało się znaleźć rozwiązanie, które pomoże tym przedsiębiorcom, którzy reagowali nieco wolniej?

Zdarzało się , że środki potrafiły się rozejść w ciągu 2 minut od uruchomienia formularza zgłoszeniowego. Żeby więc dotrzeć do wszystkich przedsiębiorców wprowadziliśmy kilka rozwiązań. Po pierwsze, nabory uruchamiamy cyklicznie co ok. 1,5 miesiąca i szeroko nagłaśniami informacje o kolejnych rundach, tak, aby przedsiębiorcy przygotowali się do wypełnienia formularza. Dzięki temu firmy mogą na bieżąco reagować na swoje potrzeby szkoleniowe. Po drugie, praktycznie co roku organizowaliśmy akcję Regio Strefa, dzięki której docieraliśmy do przedsiębiorców, którzy mają problemy z kompetencjami cyfrowymi. Teraz planujemy taką akcję online. Chcemy w konkretny dzień prowadzić nabór tylko dla danego powiatu, by osoby z danego terenu a mogły wypełnić wniosek. Oczywiście przy naszym pełnym wsparciu, np.; telefonicznym

Z jakich szkoleń mogą skorzystać pracownicy firm? 

MŚP, które pozyskały bony rozwojowe mogą korzystać ze wszystkich usług rozwojowych znajdujących się w bazie usług rozwojowych, które są współfinansowane z EFS, do limitów finansowych wskazanych w Regulaminie. To są jedyne ograniczenia, natomiast nie ma żadnych ograniczeń terytorialnych, tematycznych. Podmiotowy System Finansowania polega właśnie na nowych przywilejach dla przedsiębiorców, czyli zasadzie popytowości. To przedsiębiorca samodzielnie wybiera czas, rodzaj usługi i wykonawcę. Jeśli nie widzi w BUR interesującego go szkolenia, może skorzystać z tzw. „usługi szytej na miarę”.

Kto jest większym beneficjentem Strefy RozwoYou? Pracownik czy pracodawca?

Tak naprawdę zyskują obie strony. Zasada jest prosta.  Inwestycja w pracownika zawsze przełoży się na inwestycję w  przedsiębiorstwo.  Bezpośrednim beneficjentem na pewno jest pracownik, ale zyskuje również firma. Chciałabym jeszcze podkreślić, że to firma występuje w imieniu pracownika, ponieważ pracownik, jako osoba fizyczna, nie może złożyć wniosku. Dlatego często sami pracownicy odnajdują informację o Projekcie Strefa RozwoYou i namawiają pracodawców do wysłania zgłoszenia. 

Firma wysłała zgłoszenie, dostała się do Projektu. Czy wciąż może liczyć na wasze wsparcie?

Oczywiście. Po podpisaniu umowy wsparcia zaczyna się prawdziwy udział w programie. Kolejnym krokiem jest zapis na usługę w bazie usług rozwojowych. Czasami firmy proszą nas o pomoc w znalezieniu usługi czy wsparcie w zgłoszeniu potrzeby na tzw. „usługi szyte na miarę”. Jest też sporo technicznych kwestii, dlatego wspieramy przedsiębiorców na każdym etapie realizacji Projektu. 

Czy pandemia koronawirusa miała jakiś wpływ na realizację Stefy RozwoYou?

Tak, zdecydowanie. Przez pandemię w naszym Projekcie dokonała się rewolucja. Teraz możliwe do realizacji są usługi w formie zdalnej. Tego nie było, a usługi mogły się odbywać jedynie stacjonarnie. Obecnie to się zmieniło, co bardzo ułatwiło wejście do Projektu osobom z niepełnosprawnościami oraz tym, które chciałyby skorzystać z usługi, odbywającej się w innym mieście.

***

Ostatni nabór w ramach projektu planowany jest na 1 kwartał 2022 r. 

Szczegóły dotyczącę Projektu Strefa RozwoYou znajdą Państwo na stronie internetowej www.strefarozwoju.lodz.pl oraz na fanpage'u: www.facebook.com/ StrefaTwojegoRozwoju

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy