reklama

7 ciekawostek o Krakowie, o których mogłeś nie wiedzieć

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Materiał partnera

7 ciekawostek o Krakowie, o których mogłeś nie wiedzieć - Zdjęcie główne

Kraków. Wawel | foto Materiał partnera

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieKraków to miasto z duszą – to wiemy wszyscy. Ale pod warstwą znanych legend, hejnału z Wieży Mariackiej i gołębi na Rynku kryje się sporo rzeczy, o których mało kto mówi. I to właśnie te detale sprawiają, że Kraków nie przestaje zaskakiwać – nawet mieszkańców.

Ciekawostki o Krakowie, o których mogłeś nie wiedzieć

Smok Wawelski Kraków

Smok Wawelski był… elektryczny?

Większość osób kojarzy Smoka Wawelskiego ziejącego ogniem przy Wiśle. Ale nie wszyscy wiedzą, że jego pierwsza "ognista" wersja pojawiła się w latach 70. XX wieku i zasilana była elektrycznie. Co ciekawe – smok naprawdę zionie ogniem do dziś (kilka razy na godzinę), ale dziś steruje nim... SMS. Tak, wystarczy wiadomość, by potwór spod Wawelu pokazał swój ognisty temperament.

Pierwsze w Polsce kino? W Krakowie

Choć Warszawa chętnie przejmuje tytuł lidera kultury, to właśnie w Krakowie powstało pierwsze stałe kino w Polsce – „Gabinet Iluzji” w 1896 roku. Znajdowało się w Pałacu Spiskim przy Rynku. Trwało to chwilę, ale i tak jesteśmy pierwsi.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki skrywa więcej niż myślisz

Myślisz, że to tylko symboliczna góra? Otóż pod kopcem znajduje się prawdziwy labirynt fortów i korytarzy – to pozostałość po Twierdzy Kraków z czasów austro-węgierskich. A jeszcze ciekawiej robi się zimą – to jedno z nielicznych miejsc, gdzie śnieg potrafi utrzymać się znacznie dłużej niż w innych częściach miasta. Mikroklimat? Prawie.

Mieszkańcy Plant są bardziej zorganizowani niż myślisz

Na Plantach codziennie spotykamy biegaczy, zakochanych i starsze panie z psami. Ale wiedziałeś, że istnieje „Straż Plantowa”? To nieformalna grupa mieszkańców (często seniorów), która dba o czystość i pilnuje, by psy nie biegały luzem. Nie mają mundurów, ale mają spojrzenia, od których ciężko się wywinąć.

Kraków ma własną wieżę Eiffla (prawie)

Widziałeś kiedyś wieżę telewizyjną na Krzemionkach? Ma ponad 280 metrów i jest wyższa niż Pałac Kultury w Warszawie. Zbudowano ją w latach 60. XX wieku, a przy dobrej pogodzie widać ją z odległości ponad 40 km. Wieża nie przyciąga turystów jak jej paryska siostra, ale i tak robi wrażenie.

Zakręcone atrakcje?

Zajrzyj poza główny szlak W Krakowie nietrudno o nietypowe miejsca – od muzeum neonów, przez bunkry w Nowej Hucie, aż po ogrody sensoryczne i podziemne korytarze pod Rynkiem. Jeśli szukasz bardziej alternatywnej strony miasta, koniecznie sprawdź nasz przewodnik po Kraków nietypowe atrakcje.

Miasto artystów – nie tylko tych z pomników

Wielu znanych twórców urodziło się właśnie tutaj – niektórzy z nich na dobre wpisali się w historię polskiej kultury. Ale czy wiesz, że niektórzy z najbardziej rozpoznawalnych aktorów i artystów zaskoczyli samym miejscem narodzin – np. w dzielnicach, które dziś uważane są za... mniej artystyczne? Sprawdź, którzy znani aktorzy z Krakowa mogli mijać cię kiedyś na Kazimierzu lub w Bronowicach.

Kraków to nie tylko historia i zabytki. To miasto z humorem, tajemnicą i detalem, który łatwo przegapić. A gdy już myślisz, że znasz każdy zaułek – on wyciąga z rękawa kolejny as. 

 

Autor:

Martyna Tyl
Redakcja KrakowPortal.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
logo