Reklama

Reklama

Alzheimer u osoby starszej – jak sobie z tym poradzić?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Alzheimer u osoby starszej – jak sobie z tym poradzić? - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Zdiagnozowanie Alzheimera jest tak samo trudne dla pacjenta, jak i dla członków jego rodziny. Najbliżsi muszą nie tylko okazać choremu wsparcie psychiczne, ale też, bardzo często, przearanżować całe swoje życie tak, by móc zapewnić mu odpowiednią opiekę. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie do pomocy profesjonalnej opiekunki osób starszych, która odciąży rodzinę w codziennych obowiązkach i należycie zadba o seniora.

Reklama

Pierwsze objawy Alzheimera

Choroba Alzheimera może zacząć się bardzo niewinnie – od zapomnienia prostego słowa czy trudności w przypomnieniu sobie ostatnich wydarzeń – dlatego nie tak łatwo ją od razu rozpoznać. Dodatkowo, w początkowym stadium, chory może wydawać się apatyczny i przygnębiony, jednak nadal jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z dotychczas wykonywanymi czynnościami. Schorzenie jest diagnozowane na podstawie wywiadu z pacjentem. Czasem, wykonywana jest także tomografia głowy lub rezonans. Upośledzenie sprawności umysłowej, choć ma niewinne początki, stopniowo narasta, by w końcu doprowadzić do całkowitej niesprawności umysłowej.

Opieka nad osobą z Alzheimerem

Osoba, która cierpi na Alzheimera, od pojawienia się pierwszych objawów choroby, potrzebuje wsparcia najbliższych. W pierwszym etapie bardzo ważne jest okazywanie jej zrozumienia i danie poczucia bliskości. Wraz z upływem kolejnych miesięcy, gdy choroba Alzheimera będzie stopniowo postępować, senior będzie wymagał coraz większej uwagi, przez to, że jego samodzielność będzie się zmniejszać, a mówienie i poruszanie może sprawiać coraz większe trudności. Średnia długość życia osób cierpiących na tę przypadłość wynosi – od momentu postawienia diagnozy – 7 lat. Zaledwie kilku procentom chorym udaje się przeżyć kilkanaście lat. Opieka nad chorym członkiem rodziny, szczególnie w jego ostatnich latach życia, nie jest prosta. To właśnie wtedy senior jest w pełni uzależniony od opiekunów – nie jest w stanie samodzielnie się poruszać ani porozumiewać.

Opiekunka do osoby chorej na Alzheimera

Długoterminowa opieka nad seniorem, w szczególności chorym, to bardzo wyczerpujące zajęcie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Opieka nad osobą z Alzheimerem wymaga wielu wyrzeczeń – nie tylko rezygnacji z własnych planów, ale też często porzucenia z pracy. Wszystko dlatego, że chorego, w wielu sytuacjach, nie można zostawić samego w domu. Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, dlatego część osób decyduje się oddać seniora do specjalnego ośrodka, gdzie zapewnią mu całodobową opiekę. Tak radykalne kroki nie zawsze są potrzebne. Zamiast tego można skorzystać z pomocy profesjonalnej opiekunki osób starszych – warto zapoznać się z ofertą Promedica24, która zatrudnia i szkoli opiekunki osób starszych. Tak przygotowane osoby, dzięki posiadanemu doświadczeniu i kwalifikacjom, wyręczą rodzinę w wielu codziennych czynnościach pielęgnacyjnych, ale też dotrzymają towarzystwa seniorowi. Profesjonalne opiekunki znają zasady pierwszej pomocy, są również przeszkolone z opieki pielęgniarskiej, co powoduje, że oddając seniora w ich ręce można mieć pewność, że zajmą się nim z należytą uwagą. Ponadto, nierzadko zdarza się, że opiekunki zatrudniane w Promedica24 same przeszły przez różne sytuacje w życiu, więc jakość ich pracy wzbogacona jest przez bezcenne doświadczenie i empatię.

Opiekunka osób starszych – wsparcie dla rodziny

Alzheimer to choroba, której nie da się wyleczyć. Za pomocą odpowiednich środków farmakologicznych można jedynie opóźnić pojawienie się bardziej zaawansowanych objawów oraz wpłynąć na poprawę samopoczucia pacjenta. Dla chorego na Alzheimera najważniejsze jest wsparcie bliskich, zwłaszcza w ostatnich miesiącach czy dniach, kiedy jest w pełni świadomy. Żeby czasu dla chorego seniora mieć jak najwięcej, bez konieczności rezygnowania z codziennych zajęć, warto zatrudnić opiekunkę osób starszych. To osoba, która doskonale zajmie się chorym seniorem i będzie umiała o niego właściwie zadbać. Dzięki jej pomocy, najbliżsi będą mogli poświęcić spędzany czas z chorym wyłącznie na wsparcie emocjonalne, zapewniając mu odpowiednią bliskość.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy