17 lipca w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbyło się pierwsze Świętokrzyskie Forum Rozwoju. W trakcie wydarzenia zostały ogłoszone ważne informacje dla świętokrzyskiej gospodarki. To utworzenie Kieleckiego Parku Przemysłowego, a także budowa nowoczesnego zakładu produkcyjnego wody mineralnej „Buskowianka”. Przedsięwzięcia finansowane są przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A., która ma ambitny cel – utworzenie nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego.
„Tworząc nowy COP chcemy nawiązać do tradycji II Rzeczypospolitej. Stawiamy na rozwój. Nie tylko gospodarczy, ale także społeczny. Zależy nam żeby Polska rozwijała się równomiernie, również na terenach, które dotąd były pomijane w planach inwestycyjnych” - stwierdził Cezariusz Lesisz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.
W skład nowego Centralnego Okręgu Przemysłowego, który obejmować będzie praktycznie cały obszar przedwojennego COP, wejdą już funkcjonujące trzy Specjalne Strefy Ekonomiczne: Euro-Park Mielec, Euro-Park Wisłosan i Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”.
Z kolei w skład Kieleckiego Parku Przemysłowego wejdą nieruchomości o łącznej powierzchni 50 hektarów. To uzbrojone tereny po dawnym browarze „Belgia”. Dla tego obszaru ustanowiony został Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Oprócz terenów inwestycyjnych dla przedsiębiorców zostanie udostępniona hala o powierzchni 22 tys. metrów kwadratowych oraz zaplecze biurowe o powierzchni ponad 2 tys. metrów kw.
„Potrzebowaliśmy kilku lat, żeby zgromadzić wystarczający potencjał w postaci terenów inwestycyjnych, po to, żeby stworzyć profesjonalną ofertę dla firm lokalnych i inwestorów zewnętrznych. Nowe inwestycje będą mogły powstać w granicach administracyjnych Kielc. Skorzystają na tym i miasto i mieszkańcy i cały region” – powiedział Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.
Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, Park przyciągnie dużych inwestorów do Kielc, co da szansę na zatrzymanie młodych ludzi w mieście.
„Przełoży się również na konkretne profity dla budżetu miasta w postaci wpływów w podatkach lokalnych” – zauważył parlamentarzysta, który był inicjatorem utworzenia nowego parku.
„KPP w najbliższych latach można traktować jako jeden z największych potencjałów Kielc. Mam ogromną nadzieję, że nasze Kielce zaczną odgrywać w rozwoju gospodarczym kraju znacznie większą rolę niż do tej pory. Kielce i Kielczanie na to zasługują” – powiedział poseł Lipiec.
Jak dodał z kolei prezes ARP: „Park powstał, aby wesprzeć lokalnych przedsiębiorców i zaproponować im kolejne obszary do rozwoju”.
„Jeżeli ktoś będzie potrzebował wynajmu hali czy wybudowania własnej, w takim przypadku Agencja Rozwoju Przemysłu będzie mogła dostarczyć instrumenty finansowe na ten cel” – przekazał prezes Lesisz.
„Kolejne projekty realizowane w województwie świętokrzyskim wpisują się w założenia rządowej Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od lat pracujemy nad rozwiązaniami, które rozwiną potencjał ośrodków dotychczas zaniedbanych inwestycyjnie. Polska Strefa Inwestycji oraz liczne fundusze rozwojowe dla samorządów poprawiają nie tylko komfort życia mieszkańców, ale stwarzają doskonałą przestrzeń dla prowadzenia biznesu. Nadal będziemy rozwijać te projekty” - podkreśliła Izabela Antos wiceszefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Najnowszym projektem, który wsparła ARP, jest dofinansowanie budowy nowego zakładu produkcji wody mineralnej „Buskowianka” w miejscowości Wełecz.
„Cieszymy się, że dzięki tej inwestycji uda nam się wyprowadzić zakład produkcji wody z centrum uzdrowiskowej strefy do miejscowości Wełecz. Podpisanie dzisiejszej umowy pozwoli sfinansować budowę nowoczesnego zakładu o wydajności do 14 tysięcy butelek plastikowych półlitrowych i 9 tysięcy butelek półtoralitrowych na godzinę" – powiedział marszałek województwa Andrzej Bętkowski.
Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A podkreślił, że spółka od lat wspiera biznes w regionie świętokrzyskim. Cezariusz Lesisz dodał, że dzięki pomocy ARP stabilność finansową odzyskały m.in. Świętokrzyskie Kopalnie Surowców Mineralnych, obecnie wchodzące w skład Grupy Przemysłowej Industria, czy odlewnia Chemar.
Źródło informacji: PAP MediaRoom
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.